Categories
Dom

Jaki podatek zapłacimy za działkę budowlaną?

Gdy zakupujemy działkę budowlaną musimy pamiętać o tym, iż w związku nabyciem takiej nieruchomości należy zapłacić podatek. Podatek od nieruchomości należy uiszczać co miesiąc od momentu nabycia działki, bądź też można go zapłacić z góry za cały rok. Zazwyczaj jest on pobierany w czterech ratach, do piętnastego dnia w marcu, maju, wrześniu oraz listopadzie.

Za względu na przedmiot opodatkowania są przyjęte odpowiednie podstawy, czyli dla podatku od budynków bądź ich części jest to wielkość powierzchni, a której korzystamy, natomiast w przypadku gruntów powierzchnia działki.

Stawkę podatku uchwala rada gminy, której budżet jest zasilany tego rodzaju daniną. Stawka taka może być też zróżnicowana ze względu na lokalizację, formę zabudowy czy też sposób w jaki grunt jest wykorzystywany. Zazwyczaj wielkość podatku w przypadku działki budowlanej jest nie większa niż 41 groszy za metr kwadratowy, a za budynek mieszkalny nie więcej niż 67 groszy za metr kwadratowy.

W momencie gdy stajemy się właścicielami gruntu czy też budynku musimy złożyć odpowiednie dokumenty informujące o tym w urzędzie gminy. W tego typu dokumentacji powinny być umieszczone dokładne dane związane z obiektami budowlanymi oraz nieruchomością. Należy to zrobić w przeciągu czternastu dni od momentu nabycia nieruchomości. Tego typu wiadomości powinniśmy przekazać również wtedy gdy przestaliśmy być właścicielami, aby obowiązek płatności ustał, jak też w momencie gdy stawka podatku ulega zmianie.

Trochę inaczej wszelkie procedury związane z podatkiem od nieruchomości wyglądają w przypadku osób prawnych. Tutaj przede wszystkim należy złożyć w gminie deklarację dotyczącą podatku od nieruchomości do dnia piętnastego stycznia. Wszelkie wzory dokumentów można otrzymać zazwyczaj w urzędzie gminy.

Więcej informacji o rynku nieruchomości: Ryneknieruchomosci.eu

06, 05, 2013