Categories
Dom

Jak zadbać o pralkę, czyli 4 sposoby na twardą wodę

Twarda woda, to częsty problem z którym spotykają się w Polsce właściciele pralek, głównie automatycznych. Woda ta posiada znaczną ilość domieszek magnezu i wapnia, które podczas pracy pralki wytrącają się, osadzając się jednocześnie na wewnętrznych elementach urządzenia.

Jak walczyć z tym problemem?

  1. Metoda chemiczna – polega na stosowaniu różnych odczynników, mających za zadanie wytrącić z wody wszystkie substancje chemiczne, mogące wpłynąć na pojawienie się kamienia. Przeważnie w tym celu stosuje się różne produkty dostępne w sklepach. Wprowadza się je do wnętrza pralki wraz z proszkiem – zazwyczaj tak przy praniu wstępnym jak i praniu głównym. Niektóre proszki posiadają dodatkowe komponenty, dzięki którym twardość wody znacząco jest zmniejszana.

  2. Metoda termiczna – jest metodą bardzo prostą i najmniej inwazyjną. Wystarczy bowiem, że podgrzejemy nieco wodę, (najlepiej powyżej 37 stopni Celsjusza) a woda straci możliwość wiązania w sobie wspomnianego magnezu i wapnia.

  3. Metoda wymiany jonowej – polega na zainstalowaniu w pralce niewielkich elementów, zawierających w sobie jony innych metali. Dzięki zjawisku wymiany jonów, jony magnezu i wapnia zostaną przeniesione bezpośrednio do wspomnianego elementu. W zamian, do wody znajdującej się w pralce przedostaną się inne jony, będące zupełnie nieszkodliwymi dla pralki.

  4. Możemy też użyć innych urządzeń, najczęściej zainstalowanych w naszej instalacji wodnej. Wśród nich są między innymi filtry zmiękczające wodę, hydrauliczne zmiękczacze wody a także zmiękczacze kompaktowe. Można je instalować bezpośrednio na wlocie wody do całego budynku, bądź też na wybranych odcinkach całej instalacji np. wlocie do kuchni. Warto tu szczególnie zwrócić uwagę na hydrauliczne zmiękczacze do wody. Dzięki nim, jakość wody w naszym domu znacząco wzrośnie. Pozwalają one na wytrącenie nie tylko związków magnezu czy wapnia, ale też innych metali ciężkich, niekorzystnie działających na urządzenie pracujące w naszym domu czy nawet na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że twarda i bardzo twarda woda występuje w praktycznie wszystkich gospodarstwach domowych w naszym kraju. Tylko niektóre rejony (np. górskie) są wolne od tego typu zanieczyszczeń (choć oczywiście zaczyna się to zmieniać). Trzeba przyznać, że w naszym kraju jakość wody jest bardzo zła.

AGDHOME.PL – autoryzowane sprzedawca sprzętu AGD i RTV: Bosch, Siemens, Mastercook, Electrolux, AEG i inne
Przeglądaj pralki najlepszych marek w ofercie sklepu http://www.agdhome.pl/.

06, 10, 2014