Categories
Zdrowie i samopoczucie

Jak zacząć uprawiać jogę?

Joga bez wątpienia cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na poświęcenie swojego czasu uprawianiu tej aktywności. Jeśli chcemy do nich dołączyć, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiednich zajęć.

Gdzie zacząć trenować jogę?

Tutaj znaczenie ma nie tylko miejsce, ale przede wszystkim nauczyciel, pod okiem którego będziemy ćwiczyć i doskonalić nasze umiejętności. Znaczenie ma jego doświadczenie, fakt czy jest dyplomowany instruktorem, miejsce, w którym zdobywał umiejętności, a także oczywiście podejście do uczniów.

Przed pierwszym treningiem powinniśmy także przeanalizować stan naszego zdrowia. Jeśli cierpimy z powodu takich dolegliwości, jak choroby serca, stany zapalne, choroby oczu, wysokie ciśnienie, dyskopatia i zwyrodnienia kręgosłupa, kontuzje oraz inne urazy, powinniśmy poinformować o tym nauczyciela przez rozpoczęciem ćwiczeń. Także kobiety w ciąży muszą koniecznie zgłosić ten fakt, ponieważ niektóre pozycje mogą być dla nich niebezpieczne.jak-cwiczyc-joge

Jak się przygotować?

 

Na szczęście przygotowanie do pierwszych zajęć jogi nie jest trudne. Najważniejszy jest odpowiedni strój, który przede wszystkim nie powinien ograniczać swobody ruchów. Zwykły t-shirt i krótkie spodenki lub legginsy całkowicie wystarczą do wygodnego wykonywania ćwiczeń. Ponieważ jogę uprawia się zawsze boso, nie musimy zabierać ze sobą żadnego szczególnego obuwia.

Dobrą inwestycją może okazać się mata do jogi. Jej zaletą jest specjalna, antypoślizgowa powierzchnia, ułatwiająca wykonywanie ćwiczeń. Mata, z której będziemy korzystać, powinna być przeznaczona specjalnie do uprawiania jogi, zwykła karimata nie jest dobrym wyborem, ponieważ ma zbyt śliską powierzchnię. Maty można bardzo często wypożyczyć w większości szkół, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy dopiero zaczynamy zajęcia i nie jesteśmy jeszcze przekonani, czy będziemy chcieli je kontynuować. Ewentualnego zakupu własnej mapy najlepiej dokonać w profesjonalnym sklepie.

Oczywiście na początku naszej przygody z jogą musimy uzbroić się w sporą ilość cierpliwości oraz dystansu do siebie. Osoby początkujące nie powinny stawiać sobie zbyt dużych wymagań i przejmować się pierwszymi trudnościami oraz niepowodzeniami. Dzięki systematycznym treningom uprawianie jogi będzie stawało się coraz łatwiejsze, a my zauważymy coraz więcej pozytywnych skutków, które ćwiczenia przyniosą dla naszego zdrowia. Duże znaczenie będzie miało także nastawienia nauczyciela oraz atmosfera panująca w grupie. Warto żeby była ona życzliwa i przyjazna, także dla osób, które mają trudności z opanowaniem różnych pozycji.

23, 06, 2014