Categories
Pieniądze

Jak wykreślić hipotekę

Wielu z nas w ciągu swojego życia miało bądź będzie mieć przyjemność odwiedzenia banku, kiedy mowa jest o braniu kredytu warto znać pojęcie jakim jest tzw. hipoteka. W momencie podpisania umowy związanej z wzięciem kredytu hipotecznego zacznie obowiązywać nas owa hipoteka. Jest to specjalne ograniczenie prawo rzeczowe, które jest pewnym rodzajem zabezpieczenia dla banku który udzielił nam kredytu. Daje ono zabezpieczenie na wypadek podczas którego zaniechalibyśmy spłaty dalszej części kredytu.

Warto wiedzieć iż powstaje ona w momencie gdy dokonujemy wpisu w księgi wieczyste dla określonej nieruchomości i wygasa w momencie kiedy finalnie spłacamy cały kredyt. Gdy umowa zostanie kompletnie podpisana jako właściciel nieruchomości dalej będziemy nią zarządzać, jednak w momencie zaniechania spłaty kredytu bank w który zaoferował nam kredyt może w każdej chwili dochodzić się swoich praw dla podanej wcześniej nieruchomości. Dlatego kiedy nie wywiążemy się z umowy dotyczącej spłaty, bank będzie mógł odebrać co swoje za sprawą tej oto nieruchomości.

Wykreślenie hipoteki
Foto: unsplash.com

Co należy wiedzieć o wykreślaniu hipoteki?

Pierwszym etapem który przyjdzie nam zrobić to złożenie wniosku w sądzie rejonowym o wykreślenie hipoteki. Aby tego dokonać są możliwe dwa sposoby, jednym jest osobiste złożenie wniosku bądź wysłanie pocztą. Aby wniosek został odebrany pozytywnie należy dołączyć do niego zgodę banku oraz opłatę uiszczenia w wysokości 100zł.

Kolejnym etapem będzie zdobycie zgody od wierzyciela, który ma obowiązek przez cały czas współpracować z właścicielem nieruchomości przy wykreślaniu hipoteki. Oznacza to więc że po całkowitej spłacie kredytu powinniśmy otrzymać specjalny dokument zwany jako kwit mazalny. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny dokument potwierdzający że kredyt był zabezpieczony hipoteką oraz że został spłacony. Ciekawostką jest że w zależności od banku kwit mazalny może zostać wystawiony bezpłatnie bądź za drobną opłatą.

Zobacz wzór kwitu mazalnego https://rynekmieszkaniowy.pl/jak-dokonac-wykreslenia-hipoteki-omowienie-i-wzor-wniosku/

Niestety czasem może zdarzyć się iż nie dostaniemy zgody na wypełnienie hipoteki. Dla nikogo taka sytuacja nie jest przyjemna, jednak w momencie zderzenia się z rzeczywistością będzie czekać na nas o wiele dłuższa i bardziej skomplikowana batalia o wykreślenie hipoteki. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak złożyć pozew do sądu, którego zadaniem będzie porównanie ksiąg wieczystych wraz z obecnym majątkiem i końcowe orzeczenie potwierdzające całkowitą spłatę długu. Wówczas orzeczenie sądu zastępuje zgodę wierzyciela na wykreślenie hipoteki.

Czy obawiać się braku zgody na wykreślenie hipoteki?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie nie, nie powinniśmy obawiać się że takie zajście będzie miało miejsce, ponieważ zdarza się nie często, ponad to jeżeli do tego momenty wszystko robiliśmy zgodnie z prawem nie powinniśmy mieć żadnych obaw. W momencie kiedy musimy zmierzyć się w sądzie z wierzycielem, sąd po rozpatrzeniu sprawy i porównaniu wszystkich dokumentów nie powinien mieć żadnych wątpliwości i wygrana powinna znaleźć się po naszej stronie.

05, 10, 2021