Categories
Zdrowie i samopoczucie

Jak walczyć z katarem u noworodka

Przyjście na świat wyczekiwanego dziecka to niesamowite przeżycie dla młodych rodziców. Zaczyna się dla nich nowe życie, pełne dotychczas nieznanych wrażeń, ale także obowiązków. Wraz z pociechą przychodzą niestety trudne chwile, na które każdy młody rodzic powinien się ubezpieczyć.

pigułki

Największym koszmarem mamy i taty jest choroba ich dziecka. Wielu z nich można z łatwością uniknąć, jednak katar to coś, co na pewno spotka maleństwo nie raz i nie dwa. Warto więc postarać się, aby wyprawka dla noworodka posiadała odpowiednie przedmioty potrzebne do walki z nim. Przede wszystkim należy mieć odpowiedni komplet ubranek, aby można było dziecko ubierać „na cebulkę”. To jest bardzo ważna część profilaktyczna. Co jednak należy zrobić, jeśli jednak katar dopadnie szkraba? Przede wszystkim nie należy panikować.

Katar u noworodka wbrew pozorom to nie koniec świata. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość medykamentów dostępnych na rynku nie jest przeznaczona dla tak młodych ludzi. Tak naprawdę jedynym preparatem, który możemy kupić w aptece bez obawy o ewentualne skutki uboczne jest woda morska. Oprócz niej warto wypróbować domowe sposoby na katar. Wśród nich są między innymi:

  • olejki eteryczne,
  • duża ilość płynów z dodatkiem witaminy C, najlepiej naturalnej,
  • syrop z cebuli i cukru, a oprócz tego należy pamiętać o dobrym ogrzewaniu szkraba.

Jeśli katar jednak nie przejdzie szybko to nie wolno go ignorować. Szybka wizyta u lekarza może uchronić od bardziej niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Zmorą każdego rodzica jest choroba dziecka. Nawet jeśli chodzi o zwykły katar. Tym bardziej, jeśli jest to niemowlę. Sprawa w tym wypadku jest o tyle trudna, że przecież takiemu małemu dziecku trudno jest podać jakiekolwiek lekarstwo. Dlatego lepszym sposobem są domowe sposoby na katar, stosowane przez nasze mamy i babcie.

Choroba jaką jest nieżyt nosa, nie wywrze może większego wrażenia na dorosłym człowieku, jednak dla małych dzieci jest to niewątpliwie bardzo trudne, kiedy utrudnione jest oddychanie. Dlatego warto stosować w tym przypadku chociażby napar z ziół takich jak mięta czy szałwia. Wystarczy postawić miskę z takim gorącym, niemal wrzącym, wywarem w pokoju dziecinnymi i katar u niemowlaka zniknie od razu. Dobrym sposobem jest także wieszanie mokrych ręczników na grzejnikach. Dzięki temu powietrze w pokoju jest bardziej nawilżone, a co za tym idzie nosek dziecka nie jest zbytnio przesuszony.

U młodszych dzieci najczęściej stosowaną metodą jest tak zwana gruszka. Metoda ta jest stosunkowo nieinwazyjna i skuteczna, dzięki niej możemu nie obawiać się więcej o katar u noworodka. Gruszki służące do oczyszczania noska dziecka zwykle zrobione są z miękkiego tworzywa, na przykłąd gumy, dzięki temu nie musimy obawiać się o to, że uszkodzimy delikatną wewnętrzną część nosa. Alternatywą dla gruszek stał się aspirator do nosa, popularnie zwany fridą – od nazwy firmy produkującej ten sprzęt.

Składa się on z tuby, którą przystawiamy do nosa dziecka oraz długiego wężyka, służącego do zasysania. Jest to może metoda wygodniejsza dla wielu rodziców, niż coraz mniej popularna gruszka, jednak wielu dzieciom, szczególnie na początku, nie podoba się ten sposób na oczyszczanie nosa. Mimo to, warto jest jednak zainwestować w fridę, ponieważ jest ona o wiele skuteczniejsza niż jakiekolwiek inne metody. Jeśli nie chcemy kupować żadnych sprzętów służących do pozbycia się kataru u niemowląt, zawsze pozostaje nam metoda jak najbardziej tradycyjna, czyli oczyszczanie noska zwiniętym rogiem pieluchy.

Przygotowane ze współpracy z DUNA producenta aspiratorów do nosa Katarek

28, 04, 2014