Categories
Dom

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy powinien być bezpieczną przystanią, miejscem do zabawy i przestrzenią do nauki. Jak zaaranżować ten pokój, aby dzieci chętnie w nim przebywały, a jednocześnie miały zapewnione wszystko, czego potrzebują?

 

Pokój dziecięcy

1. Umebluj pokój wygodnie i praktycznie
Wyposażenie pokoju powinno być przede wszystkim przytulne i praktyczne. Jeśli masz małe dzieci, to będziesz kilkukrotnie wymieniać im meble, wraz ze wzrostem i rozwojem maluchów. W przypadku starszych dzieci pokój powinien pozostać urządzony w jednym stylu przez kilka lat. Urządzając pokój dziecięcy, czerp inspirację z projektów, które możesz znaleźć wokół siebie – u znajomych, w sklepach z meblami, ale tak naprawdę niewyczerpanym źródłem pomysłów jest Internet. Nie zapominaj o opinii osoby, która jest najważniejsza w tym przedsięwzięciu – swoim dziecku. To właśnie ono będzie przebywać w tym pokoju i na pewno chcesz, by czuło się w nim dobrze i przytulnie.

Zobacz również porady dotyczące projektowania i aranżacji domu na projektowaniedomu.pl

2. Podziel pokój na strefy
Pokój dziecięcy ma wiele funkcji, które zmieniały się na przestrzeni lat. Ale trzy podstawowe pozostają bez zmian Odpowiednio podziel pokój. Zapewnij dzieciom przestrzeń do zabawy, snu i nauki . Małe dzieci nie potrzebują krzesła do nauki ani biurka. Wystarczy kącik z dywanem i tablicą do rysowania. Jednak dzieci wieku szkolnym z całą pewnością potrzebują miejsca do nauki i odrabiania prac domowych.

3. Wybierz funkcjonalne meble
Idealne meble dla małych dzieci to takie, który rośną razem z nimi . Łóżeczka i stoliki modułowe dopasujesz do wzrostu dziecka. Dzięki temu meble przetrwają wiele lat. Jako miejsce do przechowywania możesz wybrać osobne szafki lub zestawy dziecięce.
Jaka jest różnica między nimi? Oddzielne szafki i komody można łączyć w zależności od potrzeb. Zestaw dziecięcy oferuje całą przestrzeń do przechowywania w jednym projekcie. W większości z nich znajduje się również łóżko i biurko.

4. Zapewnij wystarczająco dużo miejsca do zabawy
Dla młodszych dzieci pokój dziecięcy służy głównie do zabawy. Przede wszystkim Twoje dzieci muszą mieć wystarczająco dużo miejsca. Daj im miękki dywanik, mnóstwo zabawek i książek. Uważaj by wybrać meble, które są bezpieczne. Ustaw je tak, aby dzieci nie uderzały się o rogi ani nie były w stanie przewrócić mebli na siebie.

5. Oświetl poszczególne strefy pomieszczenia
Jakość światła jest bardzo ważna dla dzieci. Uważaj, aby nie spowodować wad wzroku podczas zabawy i nauki. Zastosuj inny rodzaj oświetlenia w każdej strefie pokoju dziecka. Na placu zabaw zawieś duży żyrandol. Pamiętaj, aby postawić na biurku lampę, która pomoże uczyć się przy odpowiednim oświetleniu. Do łóżka nadaje się ciepłe, delikatne oświetlenie, które nie zakłóci spokojnego snu.
Ostateczną decyzję o tym, jak pokój ma wyglądać, pozostaw dzieciom. Możesz się z nimi zgadzać lub nie, ale to przede wszystkim ich pokój. Muszą czuć się tu usatysfakcjonowani. Zadbaj o to, aby sala była wyposażona praktycznie i sprawnie.

19, 09, 2021