Categories
Biznes

Jak uniknąć kar podatkowych?

Będąc świadomą osobą musimy odpowiadać za swoje czyny. Odpowiedzialność i konsekwencja to dobre cechy nie tylko osób prywatnych, ale także wszystkich przedsiębiorców. Jak wiadomo Urząd Skarbowy jest tym urzędem, którego boimy się najbardziej. Musimy mieć świadomość, że każdy nawet najmniejszy błąd może nas słono kosztować.

Zachowaj ostrożność

Jak tego uniknąć? Przede wszystkim powinniśmy prowadzić przejrzyste interesy, ale musimy być także na bieżąco ze wszystkimi kwestiami (opłatami) podatkowymi. W dużych i małych przedsiębiorstwach główną odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe ponosi dział kadr. W przypadku mniejszych działalności wszystko pozostaje na głowie właściciela firmy.

Postaw na specjalistów

Od tego jakie osoby zatrudnimy naprawdę wiele zależy. Bez względu na to czy na stałe współpracujemy z jakąś firmą, czy też zatrudniamy wykwalifikowane kadrowe musimy mieć zaufanie do tych osób. Nie bez znaczenia jest spore doświadczenie i rekomendacja.

Nawet jeżeli jesteśmy osobami prywatnymi to i tak zwracamy sporą uwagę, na to z kim współpracujemy. Będąc właścicielami firmy musimy przykładać do tego jeszcze większą wagę, bo nawet najmniejszy błąd może grozić sporymi karami finansowymi. No właśnie, a co należy zrobić kiedy już przydarzy nam się taka wpadka? Czy kary zasądzonej przez Urząd Skarbowy można uniknąć?

Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale jedno jest pewne dopóki wyrok się nie uprawomocnił naprawdę wiele możemy zdziałać. Naszym pierwszym krokiem zamiast chowania głowy w piasek powinno być skontaktowanie się z doświadczonymi i wykwalifikowanymi osobami.

Kto nam może pomóc?

Musimy wiedzieć, że do kar nałożonych przez Urząd Skarbowy będzie nam potrzebny nie tyle dobry prawnik, co kadrowy, który zna się na różnych finansowych przepisach. Coraz więcej biur rachunkowych posiada w swojej ofercie tego rodzaju usługi. Jeżeli uda nam się znaleźć firmę, która specjalizuje się w wyciąganiu klientów z opresji to jest duża szansa, że Urząd Skarbowy umorzy nam naszą karę lub przynajmniej rozłoży ją na dogodne raty.

Jeśli nasz błąd wynika z niejasności przepisów prawnych lub jeśli udowodnimy nieświadomą pomyłkę, to kary możemy uniknąć. Uda nam się jednak to zrobić tylko wtedy jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujemy.

Artykuł przygotowany przez Biuro Rachunkowe EL-MA – (www.podatki-elma.pl)

14, 01, 2015