Categories
Firma

Jak sprzedać firmę ?

Właściciele firm z wielu powodów rezygnują z prowadzenia własnej działalności gospodarczej i decydują się na jej odsprzedanie. Kryzys na danym rynku, chęć przebranżowienia, powody osobiste, zdrowotne czy przeprowadzka- to najczęstsze przyczyny takiej decyzji. Co zrobić, gdy już zdecydowaliśmy się na taki krok? Od czego najlepiej i najłatwiej zacząć sprzedaż swojej firmy?

W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu, najpowszechniejszym sposobem będzie umieszczenie propozycji sprzedaży na specjalnie przygotowanych do tego portalach. Należy jednak znać kilka podstawowych wskazówek dotyczących sformułowania profesjonalnej oferty, aby była ona jak najbardziej skuteczna.

Po pierwsze, bardzo ważne jest aby podać maksymalnie dużo informacji, gdyż od tego bezpośrednio będzie zależeć poziom responsu na Twoją ofertę. Opisz w wyczerpujący sposób swój biznes i zadbaj o detale. Postaraj się o to, by wszystkie pola formularza ogłoszeniowego zostały wypełnione. Pisz czytelnym, krótkim i konkretnym językiem.

Zachęcaj faktami a nie zniechęcaj pustymi irytującymi komentarzami. „Możliwości rozwoju – bardzo duże.”,” Prosperująca firma.” – są to najbardziej niebezpieczne sformułowania, jakich możesz użyć. Użycie słowa „prosperujący biznes” spowoduje, iż poziom responsu spadnie nawet kilkukrotnie! Podaj konkrety: jeśli Twoja firma ma 50% zysku netto to napisz to w nagłówku oferty. Sformułowania bez podania konkretnych cyfr są sformułowaniami pustymi, zniechęcającymi do kontaktu.

Następnie pamiętaj o tym, aby unikać sformułowań ocennych. Nie używaj słów typu „atrakcyjna oferta „. Sprzedający w oczach kupującego nigdy nie będzie wiarygodny w tego typu deklaracjach i może się wiązać z negatywnym odbiorem . Pozwól kupującemu samodzielnie ocenić jakość i atrakcyjność oferty zamieszczając niezbędne informacje.

Ważne jest także, aby zamieszczać istotne informacje finansowe. Kupujący firmy kupują prawo do zysków i obrotu w interesujących ich branżach. Porównują cenę do deklarowanych. Oferty bez danych finansowych traktowane są z nieufnością i mają kilkukrotnie niższy poziom odpowiedzi.

Zamieść atrakcyjny materiał fotograficzny. W przypadku takich biznesów jak hotele, restauracje, sklepy jest to niezbędne.

I na koniec warto jeszcze wspomnieć o powodzie sprzedaży przedsiębiorstwa. Ludzie mogą mieć obawy, że rzeczywiste powody sprzedaży przedsiębiorstwa są związane z kłopotami. Jasny i przekonujący powód sprzedaży zwiększa chęć reakcji na Twoje ogłoszenie.

Trzymając się takiego schematu sporządzania oferty sprzedaży możemy być pewni, iż będzie ona w pełni profesjonalna i skuteczna. Umieszczenie jej na kilku portalach będzie dobrym posunięciem. Istnieje także międzynarodowy portal kupna i sprzedaży przedsiębiorstw. Jego polska domena to http://sprzedambiznes.pl (Firmy na sprzedaż). W serwisie istnieje możliwość zamieszczenia dwóch rodzajów ofert:
– oferty lokalnej, która będzie widoczna w ramach wybranego kraju,
– oraz oferty międzynarodowej, która może zostać zamieszczona w języku angielskim lub niemieckim oraz będzie wyróżniona oraz widoczna w ramach każdego z operowanych krajów.
I tak, Twoja oferta może być widoczna w :
-Brazylii : Venda de Empresas
– Portugalii: Venda de Empresas
– Szwecji
– Danii
– Niemczech
– Czechach
– Słowacji.

Takie rozwiązanie na pewno przyspieszy proces sprzedaży Twojej firmy, który niestety nie należy do najszybszych.

15, 01, 2013