Categories
Dom

Jak rozstawić kino domowe? Garść praktycznych porad

Nawet najlepszy i najdroższy zestaw kina domowego nie będzie właściwie spełniał swojej roli, jeśli nie zostanie odpowiednio ustawiony. Tylko wtedy podczas oglądania filmów będziesz czuł się jakbyś był na seansie w prawdziwej sali kinowej. Jak zatem należy rozstawić kino domowe?

Kino domowe – jak uzyskać najlepszy dźwięk?

Początkujący użytkownicy kin domowych wcale nie tak rzadko mają problem z uzyskaniem satysfakcjonującego efektu dźwiękowego. Wiele osób myśli wówczas, że zakup akurat tego sprzętu był błędem, a niekiedy zaczynają rozważać jego zwrot. Tymczasem trudności te często są wynikiem niewłaściwego rozstawienia zestawu, co ma istotny wpływ na jakość dźwięku.

Chcąc uzyskać dobry, przestrzenny dźwięk, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na ustawienie głośników. Otrzymany efekt jest uzależniony również od kształtu pomieszczenia, w którym znajduje się zestaw, a ponadto ustawienia mebli czy nawet powierzchni ścian. Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość idealnego dostosowania wnętrz, lecz wiedząc, jak najlepiej ustawić kino domowe, możesz uzyskać optymalny rezultat.

Jak ustawić kino domowe?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego zestawu, musisz zastanowić się, w jakim pomieszczeniu chcesz go ustawić. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto wybrać pokój, w którym jest mało twardych i gładkich powierzchni. Najlepszy efekt akustyczny pozwolą nam uzyskać grube i chłonące dźwięk materiały.

Istnieje kilka podstawowych zasad ustawiania kina domowego. Przedstawimy je na przykładzie bardzo popularnego zestawu 5.1, uznawanego za dobre i tanie kino domowe. Dwa przednie głośniki jako główne źródła dźwięku należy umieścić po bokach telewizora, głośnik centralny odpowiadający za dialogi przy ekranie, a dwie kolumny po bokach w tylnej części pomieszczenia, może być za kanapą.

Głośniki przednie należy ustawić wzdłuż krótszej ściany pokoju, a głośnik centralny pod samym telewizorem. Najlepiej, by głośniki znajdowały się na wysokości twoich uszu podczas oglądania filmu, a na ich drodze nie było żadnych przeszkód. Niemal dowolne jest natomiast położenie subwoofera – ważne tylko, by nie stał on w narożniku.

Zwróć także uwagę, jak długie są wykorzystane do podłączania zestawu przewody. Dlaczego to takie istotne? Im krótszy jest kabel łączący głośnik z amplitunerem, tym można uzyskać lepszej jakości dźwięk. Dotyczy to jednak głównie bardzo dużych pomieszczeń, więc nie warto przy tym popadać w przesadę – nawet przy długości około 4 metrów różnice prawie nie będą słyszalne.

Jeśli przeraża cię liczba przewodów, jaka ma się pojawić w twoim salonie, zastanów się nad zakupem kina domowego z tylnymi głośnikami bezprzewodowymi. W tego typu zestawach, kolumny odbierają dźwięk bez konieczności podłączania ich za pomocą kabli, więc możesz zredukować ich liczbę do niezbędnego minimum, niemniej uzyskany dźwięk może mieć gorszą jakość.

04, 12, 2018