Categories
Informacje

Jak oszczędzać na praniu odzieży roboczej?

Dlaczego wynajem odzieży roboczej jest opłacalny? Jednym z powodów jest oszczędność energii, jaką osiągają wyspecjalizowane pralnie przemysłowe.

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tekstylnego (ETSA) wykorzystanie nowoczesnych technologii do prania odzieży roboczej, pozwala osiągnąć nawet 13 proc. oszczędności na energii.

Gazu mniej o 13 proc.

Badanie dotyczy lat 2007 – 2011 i pralni przemysłowych. W ciągu czterech lat udało się obniżyć zużycie gazu i oleju aż o 13 proc. O 5 proc. mniej potrzebowały firmy świadczące tego rodzaju usługi energii elektrycznej. Ograniczenie zużycia przełożyło się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych – przede wszystkim CO2 – aż o 7 proc.

Po co oszczędzać? Z prostej przyczyny: ceny energii są coraz wyższe. W ostatnich trzech latach w Unii Europejskiej, cena gazu dla firm wzrosła aż o 7 proc. W Polsce ceny gazu zwiększyły się w ostatniej dekadzie dwukrotnie. Ponieważ nie da się całkowicie zrezygnować z zakupu energii, trzeba ograniczać jej wykorzystanie.

Wielkie pranie całkiem tanie

Czym są pralnie przemysłowe? To wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które świadczą usługi na rzecz podmiotów działających m.in. na rynku wynajmu ubrań pracowniczych. Te z kolei wypożyczają odzież roboczą, muszą więc zwracać uwagę na koszty. Ich usługa nie może być znacząco droższa w porównaniu z kupnem takich produktów. Stąd szczególna uwaga, jaką zwracają na koszty prania (które jest wliczone w cenę usługi wynajmu).

Aby spełnić wymagania kontrahentów, pralnie sięgają po coraz bardziej zaawansowane technologie. W ostatnim czasie są to między innymi procesy zintegrowanego ogrzewania, odzyskiwania wody czy bezpośredniego jej podgrzewania (zamiast tradycyjnych bojlerów). Także nowa generacja detergentów umożliwia uzyskiwanie oszczędności: dzięki nim prać można w niższej temperaturze bez ryzyka utraty jakości.

Oszczędzają także wodę

Oprócz energii nowe metody prania pozwalają także na zmniejszenie zużycia wody. Wspomniane wcześniej odzyskiwanie raz zużytej wody umożliwia ponowne wykorzystanie jej w procesie prania. Już niemal połowa pralni wykorzystuje tego rodzaju technologie.

Wszystko to w czasach, gdy każdy złoty i każde euro oglądane jest wielokrotnie zanim zostanie wydane. Rośnie też świadomość konieczności ograniczania zużycia zasobów. To ważne szczególnie w Polsce, gdzie świeżej wody jest – w stosunku do potrzeb – szczególnie mało.

To się opłaca

Nawet gdyby patrzeć jedynie na kwestie finansowe, oszczędność się po prostu opłaca. Z punktu widzenia klienta firmy oferującej wynajem odzieży roboczej korzyść jest oczywista: mogą płacić mniej więcej tyle samo, ile za kupowane na własność ubrania, ale otrzymać dodatkowe usługi. Zamiast zlecać pracownikom utrzymywanie ubrań w czystości i płacić im wymagane prawem ekwiwalenty, mogą skorzystać z usług firm, które każdego dnia pracują nad tym, aby wydawać mniej.

Źródło artykułu:

artykuł powstał we współpracy z CWS BOCO

27, 11, 2014