Categories
Praca i kariera

Jak napisać podanie o pracę – informacje i przykład

Podanie o pracę często stanowi najważniejszy element aplikacji przygotowanej przez potencjalnego pracownika. Stanowi podwaliny pod proces dalszej rekrutacji – to na jego podstawie pracodawca decyduje się (bądź nie) zapoznać się z życiorysem danej osoby, jej szczegółowym doświadczeniem zawodowym. Treść podania może być ważnym „punktem zaczepienia” w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Od strony technicznej podanie o pracę powinno mieć następujący układ: na górze, po prawej stronie, należy umieścić miejscowość i datę. Poniżej, po lewej stronie, powinno się umieścić dane osoby ubiegającej się o stanowisko – imię i nazwisko (wraz z tytułem zawodowym, np. mgr Jan Kowalski) oraz adres.

Następnie, po prawej stronie, umieszcza się dane osoby (lub firmy) do której adresowane jest podanie. Podanie kończy się prośbą o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której możliwe jest dokładniejsze przedstawienie swojej kandydatury, zwrotem kończącym („Z poważaniem…”). Nie należy zapominać o własnoręcznym podpisie!

Nad właściwym tekstem podania należy umieścić nagłówek, czyli słowa „Podanie o pracę”. W treści umieszcza się prośbę o przyjęcie na konkretne stanowisko.

Następnie swoją prośbę należy umotywować – warto nawiązać do konkretnych punktów swojego curriculum vitae, co zachęca osobę zajmującą się rekrutacją do obejrzenia go. W przeciwieństwie do listu motywacyjnego, który pisze się w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie o pracy, podanie pisane jest gdy z własnej inicjatywy staramy się o dane stanowisko.

Przy motywowaniu swojego podania warto unikać frazesów, wykazać się oryginalnością. Należy mieć na uwadze, że rekruter dostaje setki, czasem nawet tysiące, aplikacji na dane stanowisko, stąd wykazanie swojej kreatywności już na tak wczesnym etapie pozyskiwania pracowników może bardzo zaprocentować w kolejnych stadiach.

Przykładowe podanie o pracę może wyglądać tak:

Kraków, dnia 25 września 2013 r.

mgr Jan Kowalski
ul. Woronicza 17,
00-012 Warszawa
tel. 000-000-000

Pani Dyrektor Anna Kowalska
Restauracja „Szampańska”
ul. Krakowska 13
Kraków

PODANIE O PRACĘ

Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy w Państwa firmie na stanowisko kelnera. Ze względu na swoje doświadczenie (przez 5 lat pracowałem jako kelner w jednej z największych warszawskich restauracji), uważam iż będę odpowiednim kandydatem. Ponadto, ukończyłem technikum gastronomiczne z bardzo dobrymi wynikami, dzięki czemu posiadam również teoretyczną wiedzę, która bardzo przydaje się podczas pracy w restauracji. Z przyjemnością przedstawię dokładniej swoją kandydaturę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z poważaniem,
Jan Kowalski

26, 07, 2013