Categories
Pieniądze

Jak funkcjonują lokaty strukturyzowane?

Banki coraz chętniej proponują nam nowe produkty, które pozwalają nie tylko na zwiększenie naszych zysków, ale i zysków bankowców. Jednym z takich produktów są ostatnio bardzo popularne lokaty strukturyzowane. Przyjrzyjmy się więc temu produktowi bankowemu.

Czym są lokaty strukturyzowane?

W najprostszy sposób mówiąc, lokata strukturyzowana jest instrumentem finansowym, którego celem jest pomnożenie naszych pieniędzy. Taka lokata składa się z dwóch części. Pierwsza, zazwyczaj bardzo niewielka, inwestowana jest w ryzykowne instrumenty finansowe dające szansę na warunkowe zarobienie dużych pieniędzy. Druga część, zdecydowanie większa, jest traktowana jako zwykła lokata bankowa. Skonstruowany w ten sposób produkt daje nam szansę na zarobienie większych pieniędzy niż lokata terminowa, lub też zysku nie osiągniemy. W zależności od tego jak podejdziemy do tematu możemy wybrać jedną lub kilka lokat strukturyzowanych zgodnych z naszymi poglądami. Niestety mniej więcej 2/3 lokat tego typu przynosi użytkownikom zyski niższe, niż zwykłe lokaty terminowe.

Kiedy zarabiamy?

Jak wspomniano powyżej, lokaty strukturyzowane składają się z dwóch części – pierwszej normalnie lokowanej w banku i drugiej, na której zarabiamy dopiero wtedy, kiedy osiągnięty zostanie jakiś cel inwestycyjny. Przykładowo możemy sobie wyobrazić lokatę strukturyzowaną, w której zysk jest uzależniony od poziomu indeksu WIG 20. Jeśli w określonym czasie (na przykład za rok) indeks ten osiągnie wartość wyższą niż 3000 punktów, to lokata przyniesie zysk na poziomie 10%. Jeśli indeks osiągnie poziom wyższy niż 2800 punktów a niższy niż 3000 punktów, to zarobimy 6%. Jeśli zaś osiągnięty wynik będzie niższy niż 2800 punktów to otrzymamy jedynie kapitał. W przypadku, gdyby aktualny poziom indeksu wynosił 2000 punktów, zarobienie 10% wiązałoby się z koniecznością wzrostu tego indeksu o co najmniej 50%. W każdym przypadku powinniśmy więc spędzić nieco czasu nad analizą założeń produktu – niektóre z nich dają nam większe prawdopodobieństwo zarobienia niż inne i tych powinniśmy się trzymać.

Dla kogo?

Lokaty strukturyzowane są produktem, na który raczej nie powinien się porywać każdy oszczędzający. Ich konstrukcja sprawia, że nasz zysk wynosi najczęściej albo 0% w skali roku albo x% w skali roku i wartość ta jest większa od oprocentowania standardowej lokaty bankowej. Nie znamy jednak wartości x do momentu, kiedy lokata strukturyzowana dobiegnie końca. Z tego powodu osoby ceniące sobie stałe, niewielkie dochody powinny raczej decydować się na zwykłe lokaty terminowe. Lokaty strukturyzowane powinny być jedynie uzupełnieniem portfela inwestycyjnego, lub taki portfel powinien składać się z różnych, zdywersyfikowanych lokat strukturyzowanych. Tego zaś dokonać możemy dopiero wtedy, kiedy nasze oszczędności są bardzo duże.

04, 03, 2013