Categories
Technologie

Jak działa mechaniczny zamek cyfrowy?

Mechaniczne zamki cyfrowe powszechnie stosowane były do tej pory w sejfach. Z czasem jednak zaczęto je wykorzystywać do zabezpieczania drzwi, furtek i szaf. Z racji ich rosnącej popularności warto przybliżyć sobie zasadę ich działania.

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanym rodzajem zamka był jego model mechaniczny. Od kilu lat można jednak zaobserwować wypieranie go przez nowocześniejszy typ. Chodzi oczywiście o jego elektroniczną wersję. Podstawą ich działania jest klawiatura numeryczna skonstruowana w prosty i przejrzysty sposób. Najnowocześniejsze modele mogą swym działaniem przypominać urządzenia rodem z filmów science fiction. Klawiatura może być spokojnie zastąpiona przez czytniki linii papilarnych, mikroporty odblokowujące zamek, gdy ton głosu będzie zgadzał się z wcześniej zainstalowaną próbką, albo na wygłoszone hasło. W ostatnich latach zaczęto również produkować zamki biometryczne, które rozpoznają cechy oka użytkownika.

Ostatnie z przytoczonych modeli przeznaczone są raczej dla miejsc które podlegają ścisłej ochronie, ogólnie niedostępnych dla przeciętnego człowieka. W użytku ogólnym dominują zamki numeryczne, które znaleźć można na stronie atline.pl. Większość z nich opartych jest na specjalnym impulsatorze, potencjometrze cyfrowym oraz na przetworniku obrotowo- impulsywnym.

zamek cyfrowy Ten rodzaj mechanicznych zamków cyfrowych jest idealny do ograniczania dostępu do drzwi, których na co dzień nie używa się za często. Mogą więc to być szafki pracownicze, wejścia do toalet pracowniczych, bądź wszelakiego rodzaju schowki. Nierzadko wykorzystywane są także do ochrony strzeżonych placów czy osiedli. Zamki takie charakteryzują się pełną mechaniką swojego działania. Do wzrostu ich popularności przyczynia się również bardzo prosty montaż oraz niewielka liczba części luźnych. Co istotne urządzenia te można bezproblemowo zainstalować wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wpływa to znacznie na ich funkcjonalność.

 

Mechaniczne zamki cyfrowe odblokowywane są najczęściej za pomocą kodu ustanowionego przez ich administratora. Kombinacja zazwyczaj jest dowolna, a ograniczą ją tylko pamięć wbudowana oraz wyobraźnia właściciela. Standardowe modele mają możliwość zapamiętania nawet ośmiu tysięcy kombinacji, co sprawia, że wprowadzenie prawidłowego hasła przez osobę nieupoważnioną jest praktycznie niemożliwe- mówią specjaliści z atline.pl. W sposób oczywisty zwiększają więc one poczucie bezpieczeństwa.

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów tego typu zamków. Najpowszechniej stosowanym jest ten do montażu powierzchniowego z zasuwą. Obok niego możemy wyróżnić także te w których zamontowany jest zamek wpuszczany z zasuwą klasyczną lub zatrzaskową. W nieco bardziej rozbudowanych modelach stosuje się także blokadę zasuwy, nawet gdy ta znajduję się w pozycji „otwartej”. Jeśli istnieje taka potrzeba urządzenie można rozbudować o dodatkową klawiaturę szyfrową do obustronnej zabudowy.

Różnorodność zamków mechanicznych znajdujących się na rynku jest bardzo szeroka. O tym które z tych urządzeń najlepiej będzie się sprawować, decyduje w głównej mierze jakość ich wykonania oraz odpowiednie dopasowanie do miejsca które mają zabezpieczać.

07, 08, 2015