Categories
Dom

Instalacja grzewcza: kotły gazowe i olejowe

Wybór dobrej instalacji grzewczej w domu, to decyzja, która zaważy nie tylko na odpowiedniej temp. naszego mieszkania, ale również na zawartości portfela. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na rodzaj paliwa (węgiel, olej, gaz) należy maksymalnie wykorzystać jego możliwości cieplne.

Kotły

Najbardziej popularnymi urządzeniami grzewczymi są kotły węglowe, ale także te na olej opałowy i gaz. Zdając sobie sprawę z ciągłych wzrostów cen paliw, które w nich są wykorzystywane, oraz to, że pochodzą one ze źródeł nieodnawialnych, kurczących się, warto zaopatrzyć nasz dom w urządzenia kondensacyjne.

Gazowe czy olejowe kotły kondensacyjne wyglądem niewiele różnią się od tych tradycyjnych. Cena oczywiście jest trochę wyższa, jednak zważywszy na długie lata ich użytkowania oraz to, że zapewniają maksymalne wykorzystanie energii, ta jednorazowa inwestycja gwarantuje nam niższe miesięczne rachunki za ogrzewanie. W przyszłości wydatek ten dość szybko się zwróci.

Zwykłe kotły w trakcie pracy uwalniają spaliny i parę. Wraz z parą ulatuje tak cenne dla nas ciepło. W kotle kondensacyjnym nowoczesna technika grzewcza, kryjąca się wewnątrz obudowy pozwala to ciepło (za które przecież płacimy) jak najbardziej wykorzystać. Dzieje się tak przez wychładzanie spalin i kondensowanie zawartej w nich pary. Ciepło zawarte w parze zostaje od niej odebrane i przenoszone do wody grzewczej co sprawia, że zużywamy mniej paliw do uzyskania odpowiedniej temperatury.

Najbardziej wydajny jest kocioł kondensacyjny zasilany gazem. Jego sprawność w teorii może przekroczyć nawet 113% a tym samym skraca się czas zwrotu poniesionych przez nas kosztów.

Przy wyborze kotła należy zwrócić uwagę na rozmiar naszego domu, rozległość instalacji grzewczej, oraz ilość wykorzystywanych przez nas źródeł ciepłej wody, np ilość łazienek w odrębie jednego domu. Przy dużym metrażu odpowiedni będzie kocioł jednofunkcyjny, który grzejąc będzie współdziałał z zasobnikiem i dostarczał ciepłą wodę użytkową. Jest to możliwe dzięki gromadzeniu takiej ilości ciepłej wody, która w okresach mniejszego zużycia pozwala na korzystanie z niej w wielu miejscach jednocześnie bez spadku jej temperatury.

W niedużych domach z powodzeniem można zamontować kocioł dwufunkcyjny. Oprócz centralnego ogrzewania działa również jako przepływowy podgrzewacz wody, co wiąże się jednak z ograniczonym dostępem do ciepłej wody użytkowej wystarczającej dla jednej łazienki. Dodatkowym atutem kotłów kondensacyjnych, dzięki zamkniętej komorze spalania, jest możliwość ich montowania nie tylko w kotłowniach, ale np w kuchni.

W przypadku kotłów kondensacyjnych, aby ich możliwości grzewcze przekładały się na ciepłotę naszego mieszkania, należy wybrać odpowiednio sposób przekazywania ciepła do pomieszczeń.

Tradycyjne grzejniki żeliwne nie są tu dobrym rozwiązaniem. Najbardziej ekonomiczne sposoby to:
– ogrzewanie podłogowe (najlepsze do współdziałania z kotłem kondensacyjnym)
– instalacja mieszana, czyli ogrzewanie podłogowe połączone z grzejnikami
– specjalne grzejniki do instalacji niskotemperaturowych.

01, 05, 2013