Categories
Zdrowie i samopoczucie

Informatycy – grupa osób narażona na kilka chorób zawodowych

Osoby wykonujące poszczególne zawody narażone są na tak zwane choroby zawodowe, mogą one powstawać w wyniku stałego przebywania w tej samej, niedogodnej pozycji ciała czy częstym przebywaniem w miejscu narażonym na czynniki szkodliwe dla zdrowia – może być to hałas, niewłaściwe oświetlenie, a także promieniowanie bądź związki chemiczne.

 

Choroby zawodowe pojawiają się, gdy przez dłuższy okres czasu pracownik przebywa w niesprzyjających warunkach, a przebieg choroby i leczenie jest procesem długotrwałym. Choroby zawodowe zwykle są chroniczne bądź też przewlekłe, nierzadko prowadzą do trwałej utraty zdrowia. Wśród chorób zawodowych wymienia się między innymi gorączkę metaliczną, pylicę, rozedmę płuc czy też zespół cieśni nadgarstka.

Wśród grup zawodów narażonych na kilka chorób zawodowych są informatycy. Osoby wykonujące ten właśnie zawód najczęściej mają problemy z kręgosłupem oraz ze wzrokiem, nierzadko także pojawia się zespół cieśni kanału nadgarstka. Informatycy ze względu na wykonywanie pracy przed komputerem, mogą również zmagać się z chorobami powodowanymi brakiem ruchu i niedotlenieniem.

Z powodu siedzącego trybu pracy, informatycy często uskarżają się na problemy z kręgosłupem. Wśród najczęstszych schorzeń wymienia się kifozę, która charakteryzuje się wygięciem kręgosłupa w stronę grzbietową. Osoby cierpiące na kifozę nawet podczas krótkich spacerów odczuwają silne bóle. Informatycy nierzadko zmagają się z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Jest to przedwczesne zużycie i zwyrodnienie tkanek tworzących staw. Choroba ta może doprowadzić do nieprawności ruchowej. Wśród objawów zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa wymienia się małą elastyczność szyi, co z kolei prowadzi do pojawienia się silnego bólu mięśni w okolicy karku. O kręgosłup można jednak zadbać również za biurkiem. Miejsce pracy powinno być przede wszystkim wyposażone w odpowiedni fotel. Powinien on mieć profilowane podparcie oraz możliwość regulacji wysokości. Oparcie fotela z kolei powinno mieć ukształtowaną podpórkę lędźwiową.

Praca przy komputerze oznaczać może również problemy ze wzrokiem. Informatycy nierzadko spędzają przed komputerem od kilku do nawet kilkunastu godzin dziennie, są zatem szczególnie narażeni na choroby oczu. Osobom pracującym przy komputerze zaleca się robienie przerw nie rzadziej niż co dwie godziny, a także wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywają. Osoby pracujące przy komputerze w okularach korekcyjnych powinny zaopatrzyć się w szkła antyrefleksyjne,  które ma w swojej ofercie optyk-fotograf.pl. Ponadto wszystkie osoby pracujące przy komputerze powinny również pamiętać o regularnych wizytach u lekarza okulisty i badaniach, które również wykonywane są w optyk-fotograf.pl.

informatyka

 

 

Informatycy narażeni są również na zespół cieśni kanału nadgarstka, czyli zaburzenia funkcji nerwu pośrodkowego, powstające w wyniku przewlekłego ucisku. Wśród objawów zespołu cieśni nadgarstka wymienia się sporadyczne drętwienie i ból palców, z czasem jednak dolegliwości te nasilają się. W przypadku tej choroby, lekarze nierzadko zalecają wykonywanie odpowiedniego zabiegu.

08, 10, 2015