Categories
Pieniądze

Ile można zarobić na lokacie?

Prawda jest taka, że decydujemy się na założenie lokaty wyłącznie dlatego, że może ona powiększyć nasz kapitał. Gdyby lokaty bankowe nie przynosiły zysku to korzystanie z nich byłoby bezcelowe. Banki kuszą nas dobrze oprocentowanymi lokatami i zachęcają do tego, żeby to właśnie z nimi podpisać umowę. Ile jednak tak naprawdę można zarobić na lokacie? Jedni uważają, że niewiele, a inni, że lokata daje nam możliwość sporego zarobku. Jak jest jednak naprawdę?

Wielkość kapitału a zysk

Wiadomo, że im więcej pieniędzy włożymy na lokatę, tym więcej możemy zyskać. Tego nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Załóżmy, że mamy do dyspozycji 150.000 i decydujemy się na lokatę z oprocentowaniem stałym 5,5%. Umowę z bankiem podpisujemy na pięć lat. Po zakończeniu umowy nasz kapitał wyniesie w takiej sytuacji 187 413 zł, więc lokata przyniesie nam zysk w wysokości 37 413 zł. Jest to spory zarobek biorąc pod uwagę, że tak naprawdę nic w tym czasie nie musimy robić i nasze pieniądze same zarabiają na siebie. Przy takim samym depozycie i oprocentowaniu po 10 latach zysk netto będzie wynosił prawie 85 tysięcy. Im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym nasz zarobek będzie większy. Oczywiście zależy też wiele od tego na jaką lokatę się zdecydujemy. Dla większego kapitału najlepsze lokaty to te, które posiadają stałe oprocentowanie.

Duży zysk mogą przynieść też lokaty o zmiennym oprocentowaniem, ale decydując się na taki sposób oszczędzania nie można przewidzieć ile zarobimy w ciągu roku czy pięciu lat.

Lokata a niewielkie oszczędności

Wiele osób zastanawia się czy warto zakładać lokatę gdy ma się niewielkie oszczędności. Wkładając niewielki kapitał nie możemy spodziewać się dużego zysku, ale z całą pewnością pieniądze będą cały czas zarabiać na siebie. Nawet tysiąc złotych warto dać na lokatę. Przy takim depozycie zysk naprawdę może być niewielki, ale nasz budżet domowy w ten sposób się zwiększy i nie będziemy musieli płacić podatku. W przypadku niewielkich oszczędności warto sprawdzić aktualny ranking lokat i wybrać tę lokatę, którą można założyć na krótki okres i która oferuje nam najwyższe oprocentowanie.

Warto skorzystać z jedno lub kilkudniowych lokat online, gdyż takie lokaty mogą przynieść szybki zysk. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z ofert różnych banków, ponieważ oprocentowanie lokat jest zmienne i trzymanie pieniędzy cały czas na jednej lokacie może nie być korzystne. Jeżeli systematycznie będziemy lokować nasze oszczędności, to po pewnym czasie nasz kapitał znacznie się zwiększy i każdego dnia będziemy zarabiać więcej.

Spore oszczędności – jedna czy kilka lokat?

Przy bardzo dużym kapitale można spokojnie trzymać pieniądze na jednej lokacie i zysk powinien nas zadowolić. W takim przypadku najlepiej wybrać lokatę z oprocentowaniem stałym, żeby nie musieć martwić się o swoje oszczędności. Część kapitału można również odłożyć na lokatę z oprocentowaniem zmiennym. Jeżeli poświęcimy trochę czasu na porównanie lokat i będziemy kontrolować swoje finanse, to takie rozwiązanie może nam przynieść jeszcze większy zarobek.

11, 05, 2013