Categories
Dział IT

Hosting – co to takiego?

Hosting jest jak wynajem biura. Można to zrobić samemu urządzając biuro garażu albo można płacić za wynajem w lepiej wyposażonych i zabezpieczonych obiektach. Dla firmy oznacza to wynajem powierzchni w centrum biznesowym. Dla strony internetowej jest to płacenie za miejsca na wysoce wyspecjalizowanym serwerze w określonej placówce hostingowej.

Podobnie jak biuro posiada adres także witryna ma adres fizyczny, który mapuje dokładną lokalizację na serwerze. Taki adres fizyczny posiada własny katalog nazywany Domain Name System (DNS).
DNS jest jak GPS (Global Positioning System) na stronie internetowej. Pokazuje on trasę pomiędzy adresem URL (adresem www) strony i serwerem hosta. Miejsce na serwerze jest określane na podstawie adresu IP (Internet Protocol). Adres IP to unikalny numer, który identyfikuje fizyczne położenie komputera w podobny sposób, jak kod pocztowy prowadzi do fizycznej lokalizacji biura.

Podsumowując hosting serwerów jest to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerów. Oznacza to przede wszystkim wynajmowanie określonej powierzchni na serwerach ale także świadczenie dodatkowych usług takich, jak: możliwość zakładania domen, konta e-mail czy tworzenia baz danych.

Do wynajęcia

Powierzchnie na serwerach można wynająć. Równocześnie z wynajmem powierzchni wynajmuje się także własne domeny, możliwość zakładania kont e-mail. Co więcej, istnieje wówczas możliwość tworzenia baz danych oraz kont FTP (File Transfer Protocol). W zależności od potrzeb można wynajmować powierzchnię o różnej pojemności GB. Wszystko zależy jak dużą stronę internetową prowadzimy, jak wiele domen i kont e-mail potrzebujemy tworzyć oraz jak dużo danych chcemy przechowywać na wynajmowanych serwerach.

Sprint Data Center

Na polskim rynku działają firmy, które posiadają olbrzymie serwery i wynajmują na nich miejsce. Jedną z nich jest Sprint Data Center (SDC) działająca od ponad 20 lat. W oparciu o najnowsze technologie firma buduje coraz nowocześniejsze systemu pozwalające między innymi na wynajem powierzchni na posiadanych przez nich serwerach. SDC zapewnia hosting dla osób fizycznych, jak i dla firm.

W SDC można wykupić pakiety hostingowe. Dla tych, którzy posiadają mniejsza ilość danych firma oferuje pakiet Hosting Standard w skład, którego wchodzi 25 GB powierzchni. Pakiet ten zapewnia także możliwość tworzenia domen, kont e-mail, kont FTP, baz danych – do 25 sztuk każdego z nich. Dla bardziej wymagających firma przygotowała pakiet Hosting Pro. Tu wynajmujący ma do 100 GB powierzchni do dyspozycji. W ofercie tej nie ma ograniczenia ilościowego dla domen, baz i kont. Każdy z pakietów zawiera także bez limitu aliasy oraz ruch na stronie. Wykupując którykolwiek pakiet zyskujemy obsługę antywirusową i antyspamową. Firma zapewnia także dostęp na bieżąco do statystyk oraz możliwość tworzenia backupu (kopii zapasowej) posiadanych danych.

Każdy z pakietów można testować przez 14 dni, a następnie podjąć decyzje o zakupie. Za obsługę płaci się rocznie w zależności od pakietu 99 zł (Hosting Standard) bądź 259 zł (Hosting Premium). Szczegółowa oferta firmy znajduje się na stronie www.sprintdatacenter.pl.

Warto podkreślić, że firma Sprint Data Center została w 2011 roku nagrodzona w konkursie „Najlepszy produkt i usługa Warmii i Mazur” w kategorii produkt przemysłowy. Wyróżnienie to zostało przyznane za innowacyjność produktów, a także za ich wdrażanie w regionie. Ponadto, o wysokiej jakości usług SDC świadczą liczne certyfikaty oraz wysoki system zabezpieczeń. Niezmienna dbałość o systemy i ich ciągłe ulepszanie, a także nowoczesne zaplecze techniczne zapewnia doskonałą obsługę, a co za tym idzie zadowolenie klientów.

Sprint Data Center

Poszukując firmy, która będzie odpowiedzialna za hosting warto zwróci uwagę na doświadczenie oraz jakość świadczonych usług. Dbałość o bezpieczeństwo oraz nowoczesne sprzęty i systemy to najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

22, 01, 2015