Categories
Sport

Hantle – Prosty sposób na doskonałość

hantle hop-sport

Hantle to niezwykle wygodne i skuteczne urządzenie dla treningów sportowych, podtrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Ćwiczenia z hantlami są zalecane wszystkim – niezależnie od płci i wieku. Ta uniwersalność hantli jest związana z tym, że hantle nie są związane między sobą i każda ręka podczas ćwiczeń jest zaangażowana osobno.

Hantle – to mini siłownia w domu. Zajmują one mało miejsca, a są w stanie zamienić cały ośrodek fitness. Różnorodność ćwiczeń, które można wykonywać z hantlami pozwala rozwijać i podtrzymywać w dobrej formie wszystkie mięśnie bez wyjątku. Ćwicząc 2 – 3 razy w tygodniu po 40 – 60 minut mężczyźni mogą uzyskać atletyczną, a kobiety – wymarzoną szczupłą sylwetkę.

Trening z hantlami to siłowe ćwiczenia z obciążeniami. Dlatego programy treningowe powinny opierać się na zasadzie stopniowego zwiększenia wagi treningowej. Bez tego takie zajęcia nie przyniosą zamierzonych skutków. Należy stopniowo i stale zwiększać wagę treningową, aczkolwiek nie oznacza to, że treningi staną się coraz trudniejsze. Ludzki organizm przyzwyczaja się do wysiłku fizycznego, dlatego w zwiększaniu obciążenia ważna jest stałość.

Biorąc pod uwagę znaczenie wyżej przedstawionego czynnika, nie warto kupować hantli o stałej wadze. Można kupić albo hantle z postaci gryfu i obciążeń, z których można układać sobie różne kombinacje wagowe albo zestaw hantli od 1 do 10 i więcej kilogramów. W dzisiejszych czasach szeroki wybór modeli hantli pozwala kupić stylowy, jakościowy i funkcjonalny sprzęt.

Podczas ćwiczeń z hantlami w organizmie odbywają się procesy fizjologiczne, nie wymagające zwiększonej dawki tlenu. Dlatego tego typu treningi idealnie kształtują muskulaturę, szybko i skutecznie spalają tkankę tłuszczową. Jednak dla lepszego rozwoju ciała, dla równowagi taki trening należy uzupełnić ćwiczeniami, wymagającymi zwiększoną dawkę tlenu. Do takich ćwiczeń należą – szybki chód, bieg, pływanie, wiosłowanie, jazda na rowerze i t.p. Taki trening, trwający nie mniej, niż 3 – 5 minut (idealnie by było 10 – 20 minut), stymuluje oddech i pracę serca. Hantle można wykorzystywać również dla aerobiku. W tym celu należy wybrać sobie lżejsze hantle i w ciągu 5 minut wykonywać różnorodne ruchy: przysiady, skoki, zginanie i rozginanie ręki, imitację ruchów boksera.

Niezwykle ważnym czynnikiem treningu z hantlami jest jego intensywność. Jest to ilość pracy wykonanej w ciągu określonego czasu. Ale nie tylko. Jest to również konsekwencja w rozwoju konkretnego mięśnia. Im wyższy jest poziom intensywności, tym szybszy i trwalszy będzie wynik zajęć. Oczywiście, intensywność należy zwiększać stopniowo, by uniknąć przemęczenia i urazów.

Kolejnym ważnym aspektem, dotyczącym treningów z hantlami jest regularność. Specyfiką takich treningów jest stopniowość. Rozwój i wzmocnienie mięśni, zmniejszenie tkanki tłuszczowej – są to procesy, które wymagają pewnego czasu. Dlatego należy stworzyć sobie harmonogram treningów, z uwzględnieniem stopniowego zwiększenia obciążenia i uzbroić się w cierpliwość. Dzięki przestrzeganiu tych zaleceń – wyniki będą lepsze i trwalsze. Nie warto spodziewać się, że po miesiącu zajęć mężczyzna będzie miał ciało doświadczonego kulturysty, a kobieta schudnie o 20 kg. Każda praca nad swoją sylwetką, kondycją powinna być stopniowa. Ponieważ zbyt szybkie i intensywne zmiany mogą powodować problemy zdrowotne. Organizm musi przyzwyczajać się do zmian, nawet jeśli to są zmiany na lepsze.

Regularne treningi z hantlami przyniosą dużo innych pozytywnych skutków – na przykład motywację do pracy, do systematyczności. Podczas takich ćwiczeń polepsza się postawa. Przyzwyczajenie do dyscypliny, a to jest niezwykle ważne w życiu codziennymi trudne do wyrobienia bez pomocy ćwiczeń, zajęć specjalistycznych.Ponadto, zajęcia z hantlami pozwalają utrwalić świadomość tego, że człowiek sam potrafi wzmacniać swoje ciało, zdrowie, wywierać pozytywny wpływ na dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Hantle – to jest niezwykle proste i uniwersalne urządzenie dla skutecznych treningów. Regularne ćwiczenia z hantlami to zapewnienie mocnego zdrowia, wzmocnionego układu nerwowego i dobrej kondycji fizycznej. Dzięki hantlom bez problemu można zwiększyć lub zmniejszyć wagę, w zależności od potrzeby organizmu. Jest to idealne narzędzie dla zewnętrznego i wewnętrznego doskonalenia się każdego człowieka.

Artykuł przygotowany przez firmę Hop-Sport – Hantle, specjalizującą się w sprzedaży sprzętu sportowego i fitness.

 

05, 02, 2014