Categories
Dom

Grzyb na ścianie

Jak pozbyć się grzyba na ścianie?

Jesień i zima to pory roku, kiedy pojawiają się problemy z grzybem lub pleśnią w mieszkaniu. Najbardziej narażone na zagrzybienie są stare, nieocieplone domy, w których wymieniono zniszczone, drewniane okna na plastikowe. Jak uchronić się przed tym problem lub mu zapobiec? Przeczytaj uważnie ten artykuł!

Jak rozpoznać grzyba?

Powszechnie uważa się, że grzyb na ścianie pojawia się tylko w starych kamienicach, które posiadają niewystarczającą wentylację. Jest to prawda, jednak grzyb może ukazać się nie ukazać się również w niedawno wybudowanym domu. Jak rozpoznać grzyba? Jest to zazwyczaj bardzo łatwe do wychwycenia gołym okiem. Należy jednak pamiętać, iż zagrzybienie może mieć różne kolory i kształty. Tak naprawdę grzyb może być jasny i słabo widoczny (żółtawe to m. in. kropidlaki), zielonkawe to pędzlak zielony, pleśniaki zielone, czerwone to dactylium fuduriodes, aspergillus versicolor, a fioletowe to grzyby z gatunku Fusarium lub bardzo ciemnym, wręcz czarny (stephylium, curvularia lunata). Często zagrzybionej powierzchni np. ścian towarzyszy specyficzny zapach stęchlizny.

Jak zwalczyć grzyba na ścianie?

Grzyb domowy pojawia się tam, gdzie wentylacja pomieszczeń jest utrudniona (np. piwnice lub pomieszczenia bez okien i kratek wentylacyjnych – spiżarnie, schowki itp.). Ponadto wykonana nieodpowiednio izolacja termiczna jest kolejną przyczyną. Powstają wówczas mostki temperaturowe, a na zimnej ścianie zaczyna skraplać się woda. Dlatego zagrzybienie tak często atakuje kuchnie i łazienki.

Jak szybko usunąć grzyba domowego?

Najpierw należy ocenić, dlaczego w danym pomieszczeniu pojawiło się zagrzybienie. Często jest to związane z wymianą okien. Trzeba naprawić wentylację, a także obniżyć wilgotność w pomieszczeniu. Precyzując, należy często wietrzyć mieszkanie i najlepiej ocieplić dom. W kuchni lub łazience para wodna powinna mieć możliwość swobodnego wyschnięcia. Niekiedy jedynym rozwiązaniem okazuje się naprawa błędów konstrukcyjnym, czyli m. in. usunięcie mostków termicznych. Następnie należy usunąć tynk z zawilgoconych powierzchni i nawiercić otwory w ścianie i wprowadzić środek dezynfekujący. Nasączenie murów preparatem grzybobójczym pozwala uniknąć ponownego pojawienia się pleśni i grzyba.

Innym wyjściem jest użycie jedynie środków chemicznych do odgrzybiania na powierzchni zewnętrznej ścian, bez ingerencji w mury, jeśli powierzchnia zagrzybienia jest niewielka. Jednakże należy pamiętać, że są one toksyczne (szczególnie dla dzieci) i po ich zastosowaniu trzeba odczekać przynajmniej kilka dni, aby znów korzystać z pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele środków grzybobójczych, jednak metoda, jaką należy usunąć grzyba domowego zależy w głównej mierze od powierzchni zagrzybienia, jakości tynku, a nawet rodzaju budulca, z jakiego wykonano dany budynek.

Jeżeli w danym pomieszczeniu zostanie zauważony rozwój grzybów to jak najszybciej trzeba przystąpić do jego usuwania. Pogorszenie higienicznych warunków mieszkalnych może mieć niebagatelny wpływ na zdrowie lokatorów. Jeżeli grzyb domowy zajmuje dużą powierzchnię ścian w kilku pomieszczeniach to warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy fachowców.

04, 02, 2014