Categories
Podróże

Grecja dla każdego. Trzy oblicza Riwiery Olimpijskiej

Wypoczynek na terenie Riwiery Olimpijskiej nie musi ograniczać się do leniuchowania na plaży. Ten skrawek Grecji to moc różnorodnych atrakcji, dzięki czemu każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednią ofertę wypoczynku. Z jakich możliwości można skorzystać?

Nadmorskie kurorty – beztroski wypoczynek i wspaniała zabawa

Symbolem Riwiery Olimpijskiej stały się piękne plaże oraz modne kurorty, jak Paralia, Leptokaria, Nei Pori czy też Kokkino Nero. W ich pobliżu czekają wspaniałe plaże, z których tak dumna jest Grecja. Wczasy w tym miejscu, oferowane m.in. na R.pl, to dobra propozycja dla rodzin z dziećmi, miłośników plażowania oraz dla tych, którzy chcą spędzać czas na uprawianiu sporów wodnych. Można tu poszaleć na skuterach oraz na rowerach wodnych, coraz większym powodzeniem cieszą się tu również takie dyscypliny jak windsurfing.

W stronę Olimpu, czyli Riwiera dla aktywnych

Choć dumą Riwiery Olimpijskiej są piękne plaże, wielu turystów zagląda tu ze względu na bliskość gór. Najważniejszym celem wypraw trekkingowych jest oczywiście Olimp – góra, którą doskonale znamy z greckich mitów jako siedzibę bogów. Jest to jednocześnie najwyższy szczyt Grecji, który przyciąga zarówno swą wysokością, jak i historią. Dziś na Olimp, uznawany niegdyś za górę niedostępną dla zwykłego śmiertelnika, wejść może każdy. Wejście na wysokość 2918 m n.p.m. wymaga i wytrwałości, i dobrej kondycji, jednak turyści mogą liczyć na coraz lepsze warunki w trakcie takiej wędrówki. Długie szlaki są wyznaczone w sposób bezpieczny, a na trasie nie brak schronisk i miejsc, w których można bezpiecznie odpocząć lub przenocować. Dzięki temu na szczyt mitycznej góry wspina się coraz więcej śmiałków, którzy na Riwierę Olimpijską chcą spojrzeć z nieco innej perspektywy.

 

Grecja dla każdego

 

A jakie zabytki warto zwiedzić w tej części Grecji?

Grecja jest krajem idealnym dla miłośników aktywnego wypoczynku, jednak sławę zawdzięcza ona i swym zabytkom. Kto wypoczywa na terenie Riwiery Olimpijskiej, ten również może poświęcić trochę czasu na odkrywanie historii tego regionu. Gdzie warto się wybrać? Jedną z największych atrakcji jest średniowieczny zamek w Platamonas. Dzieje tego obiektu sięgają XI wieku i są powiązane z historią wypraw krzyżowych oraz podbojami weneckimi i tureckimi. Dla miłośników historii wspaniałym celem wycieczki będzie też wizyta na terenie Dion – starożytnego miasta, które jest jedną z ważniejszych atrakcji Riwiery Olimpijskiej. Na terenie leżącego u stóp Olimpu stanowiska archeologicznego można zobaczyć m.in. pozostałości dawnych świątyń oraz macedońskie cmentarzysko, wykorzystywane jako miejsce pochówku już w V wieku p.n.e. Całość robi ogromne wrażenie i przypomina o tym, jak bogatą przeszłością może się pochwalić Grecja – kraj, którego kultura stanowi jeden z najważniejszych filarów współczesnej cywilizacji europejskiej.

 

Riwiera Olimpijska to wspaniały skrawek greckiego wybrzeża, który swą różnorodnością może zaskoczyć niejednego miłośnika podróży. Piękne plaże oraz pobliskie góry tworzą tu wyjątkowy duet, któremu nie można się oprzeć, a pobyt na jej terenie dostarcza niezapomnianych wrażeń każdemu turyście.

11, 03, 2016