Categories
Informacje

Ekologiczny rower z kartonu

Pierwszy ekologiczny rower z kartonu. Izraelski projektant podbija świat Jednym z niezmiennie obowiązujących trendów w ciągu kilku ostatnich lat jest bycie eko. Wiąże się to nie tylko z segregacją odpadów, jak przede wszystkim ze zmianą stylu życia. Czy wykorzystanie opakowań może zmienić je najlepsze?

Surowcem, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród opakowań jest tektura. Może być wykorzystywana zarówno do pakowania produktów spożywczych, tekstylnych, czy też materiałów wyposażeniowych. Coraz częściej szuka się dla niej nowych zastosowań w nowych technologiach, co udowodnił światu izraelski projektant Izhar Gafni.

Projektant wymyślił i stworzył wyjątkowy rower, który został w całości wykonany z naturalnego kartonu. Wyszacował cenę swojego wynalazku na zaledwie 12 $. Niestety, na kupno roweru trzeba będzie trochę poczekać.

Świat pokochał ten pomysł nie tylko za niską cenę. Ten wyjątkowy rower cechuje się ponadprzeciętną wytrzymałością na zgniatanie. Pojawiły się spekulacje, że pomysł projektanta jest niemożliwy do wdrożenia. Obecnie wiadomo już, że egzemplarze tego niecodziennego jednośladu trafią jednak do sklepów.

Nie tylko wynalazki z kartonu są specjalnością inżyniera. Izhar Gafni ma na swoim koncie o wiele więcej sukcesów. Izraelczyk już wielokrotnie ujawniał swój talent do innowacyjnych rozwiązań. Według serwisu Fastcodesign.com, pomysł na zbudowanie kartonowego roweru nadszedł podczas jednej z przypadkowych rozmów. Jeden ze znajomych inżyniera zasugerował, że kajak wykonany z tektury wywołałby prawdziwą rewolucję. Izhar Gafni nie potraktował tych słów obojętnie.

Jak wyglądała praca nad tekturowym wynalazkiem? Podczas wywiadów przeprowadzonych przez zagraniczne media, Izhar Grafni zdradza, że stworzenie jednośladu z kartonu było ogromnym wyzwaniem. Mimo wielu niedanych prób inżynier się nie poddał, udowadniając, że papier również może być wytrzymałym materiałem. Oczywiście, „jeśli będzie w odpowiedni sposób traktowany”.

Jest szansa na produkcję roweru z kartonu

rower z papieru

Projektant spędził 3 lata, pracując nad swoim innowacyjnym wynalazkiem. Ostatnie dwa zajęło mu przeprowadzenie samej analizy budowy kartonu oraz jego zastosowanie w prototypach, które byłyby w stanie wytrzymać nacisk ważącego kilkadziesiąt kilogramów dorosłego człowieka. Już podczas etapu projektowego Grafni złożył kilka wniosków patentowych w zakresie składania kartonu w kształcie plastra miodu. Wszystkie zostały zaakceptowane.

Inżynier zabezpieczył konstrukcję pojazdu przed działaniem czynników zewnętrznych naturalnym impregnatem i farbą. Dzięki temu zabiegowi rower jest odporny na śnieg i deszcz.

Jednoślad ma pojawić się w sklepach w cenie 12 $. Według zapewnień pojawi się również wersja dla dzieci, która będzie kosztowała niespełna połowę.

ZPUH Antoni Mataśka – producent pudełek i opakowań

20, 04, 2015