Categories
Technologie

Do czego służą wagi przesypowe?

W przemyśle ciężkim często wykorzystuje się materiały sypkie. Ich transport oraz ważenie stanowi nie lada wyzwanie. Z pomocą przychodzą jednak wagi przesypowe, dzięki którym można dokładnie zważyć ilość przenoszonego materiału.

Wagi przesypowe zwane częściej wagami odważającymi służą przede wszystkim do szybkiego, automatycznego przeważania materiałów sypkich porcjami o zaprogramowanej masie. Zapewniają one ciągły pomiar masy materiałów na liniach produkcyjnych. Maszyny te posiadają dużą rozdzielczość pomiaru masy, a dzięki funkcji zliczania rzeczywistej wagi kolejnych porcji charakteryzują się dużą dokładnością. Ich niewątpliwą zaletą jest osiąganie dokładnych pomiarów i wydajność odważania przy jednoczesnym utrzymaniu płynności całego procesu technologicznego.

Określanie pomiarów stosowane jest w górnictwie, hutnictwie, jak też wielu innych dziedzinach przemysłu, włącznie z branżą spożywczą oraz przetwórstwem tworzyw sztucznych. Pozwalają one na stosowanie racjonalnej polityki magazynowej oraz umożliwiają odpowiednie sterowanie procesami produkcyjnymi. Częstym ich zastosowaniem jest utrzymywanie stałej ilości danego surowca w zbiorniku. Większość pomiarów służy do określenia objętości lub masy materiału znajdującego się w zbiornikach magazynowych, oczywiście po wprowadzeniu zależności pomiędzy poziomem a objętością. Na stronie preciamolen.com.pl znaleźć można szeroki wybór tego rodzaju wag, dzięki czemu będziemy mogli wybrać to urządzenie, które najlepiej zoptymalizuje pracę.

Przed wyborem sprzętu warto zastanowić się, czym cechują się wagi przesypowe i jakie jest ich główne zastosowanie. Podstawowym przeznaczeniem wag odważających jest zbilansowanie produkowanego materiału,oraz jego przyjęcia i wydawania. Wagi te pozwalają również na automatyczny załadunek cystern, kontenerów czy też różnego rodzaju worków.

Jeśli chodzi o same cechy układu ważenia to wagi najnowszej generacji posiadają wielostopniowy układ dozowania. Są także wyposażone w automatyczną korektę dozowanej masy. Za pomocą tych urządzeń operator może ze spokojem nastawiać wartości ciężaru przesypywanych materiałów. Wagi przesypowe umożliwiają realizacje programu bilansowania oraz zliczanie liczby nadważeń, jak i odważonej masy. System umożliwiający sprawne funkcjonowanie wag oparty jest o czujniki tensometryczne, który wspomaga pomiar naprężenia i odkształcania. Wiele modeli wag odważających ma możliwość wielowariantowego dozowania. Jest to możliwe dzięki wmontowanym w maszynę podajnikom ślimakowym lub taśmowym, oraz za pomocą zaworu grawitacyjnego.

Przed wyborem maszyny dobrze jest zaznajomić się z panelem do jej obsługi. Sprzedawcy z preciamolen.com.pl przypominają, że na rynku jest olbrzymi wybór wag przespowych. W zależności od modelu, jaki i potrzeb klienta, ich panel sterowania może być prostszy bądź bardziej skomplikowany. Nie jest to jednak wielki problem. Wystarczy poświęcić niedużą ilość czasu, aby bez większych kłopotów obsługiwać większość wag.
Ostatnim elementem na który warto zwrócić uwagę, jest materiał z jakiego została wykonana waga. Te najlepszej jakości zwykle stworzone są ze stali nierdzewnej. Zapewnia im ona dłuższą żywotność i zmniejsza wadliwość sprzętu.

08, 12, 2015