Categories
Technologie

Dlaczego lepiej mieć własne maszyny rolnicze niż wypożyczone?

Park maszynowy powinien być jednym z priorytetów dla każdego rolnika, chcącego w sposób najbardziej efektywny wykorzystywać uprawianą ziemię. Kombajn, traktor czy podzespoły, których potrzebować będziemy w gospodarstwie, mogą nastręczyć dużo kłopotów jeśli ich nie posiadamy, a zbliża się sezon prowadzenia określonych prac w polu. Trzeba wtedy szybko podejmować niełatwą decyzję: kupić czy wynająć. A jak wypożyczyć, to z wypożyczalni czy od życzliwego sąsiada?

Czasem podczas trwania okresu prac polowych wynajem takiego sprzętu może być opłacalny. Jednakże tylko wówczas, gdy określony sprzęt potrzebny jest nam na krótko i do stosunkowo rzadko bądź okazyjnie prowadzonych robót – wówczas urządzeń takich nie musimy mieć na stałe w wyposażeniu. Oferta wynajmu może być też skierowana do małych, przydomowych gospodarstw, gdzie ilość i zakres prowadzonych prac wymagających mechanizacji jest nieduży. Jednak na tym koniec korzyści wypożyczania sprzętu rolniczego.

Taki wypożyczony sprzęt może przysporzyć nam więcej kłopotów niż korzyści. Przede wszystkim maszyna może być wadliwa, a cena jej wynajmu nierelatywna w stosunku do stanu technicznego. Może nam się przydarzyć przykra niespodzianka, kiedy podczas pracy na środku wielohektarowego gospodarstwa maszyna nagle odmówi nam posłuszeństwa, gdyż była niedostatecznie często serwisowana i doglądana. Jeszcze gorzej, jeśli sąsiad bądź właściciel wypożyczalni obarczy nas winą za awarię maszyny i zażąda pieniędzy na jej naprawę. Wypożyczenie np. ciągnika nastręcza również kłopotów logistycznych, gdyż maszyną musimy dojechać, bądź dostarczyć ją na miejsce, gdzie będziemy jej używać. Punkt świadczący takie usługi może bowiem nie znajdować się w bezpośredniej bliskości naszego gospodarstwa. Powstaje wówczas pytanie czy taki usługodawca jest w stanie dostarczyć nam maszyny w swoim zakresie i czy jest to usługa świadczona gratis, czy też musimy za nią dodatkowo zapłacić, a także jaki jest czas oczekiwania na nią. Istotnym problemem może być koszt paliwa. Jeśli na przykład wynajęty przez nas ciągnik będzie miał zbyt dużą moc, a podzespoły robocze jak i skala prowadzonych prac nie wykorzystają w pełni jego potencjału, takie wypożyczenie również mija się z celem.

 

agrovector-37-6-2
agrovector-37-6-2

 

Kolejny argument za posiadaniem własnych maszyn rolniczych to coraz niższy koszt nowego sprzętu rolniczego prosto od producenta. Na agromarket.pl znajduje się oferta nowoczesnych maszyn rolniczych w rozsądnych przedziałach cenowych. Obecnie producenci i dystrybutorzy zabiegają również o mniej zamożnego klienta, a zakup nowego ciągnika czy kombajnu będzie inwestycją, która zwróci nam się z nawiązką w wydajnej produkcji płodów rolnych. Wiele modeli objętych jest bardzo atrakcyjnymi promocjami i korzystnymi warunkami zakupu, tak więc nabycie ich nie nadweręży zbytnio naszego budżetu. Renomowane marki maszyn rolniczych prezentujące swoje produkty na agromarket.pl, gwarantują wysoką jakość, innowacyjność i niezawodność przez długie lata, dzięki czemu nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją. Zakup nowej maszyny wiąże się również z profesjonalnym serwisem oraz obsługą maszyn. W dłuższej perspektywie funkcjonowania gospodarstwa rolnego o większym areale argumenty takie jak choćby wysokość ponoszonych kosztów, przemawiają za posiadaniem własnych maszyn.

12, 01, 2016