Categories
Firma

Dlaczego kurs BHP jest ważny?

Kurs BHP, tj. kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, jest sprawą ogromnej wagi. W związku z tym absolutnie każdy pracodawca oraz każdy pracownik danej firmy powinni mieć tego pełną świadomość. Pomimo tego, iż wiele osób kursy i szkolenia tego rodzaju uważa za zupełnie niepotrzebne, za marnowanie czasu i pieniędzy, faktem jest, iż kurs taki każdy pracownik powinien przejść i przyswoić przekazaną w czasie szkolenia wiedzę.

szkolenia pracownicze

Wiedza owa niejednokrotnie bowiem może być wyjątkowo przydatna, a nawet uratować zdrowie bądź życie. Jeśli jesteśmy pracodawcami i obecnie stoimy przed wyborem odpowiedniej firmy świadczącej usługi z zakresu szkoleń BHP, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim firma taka powinna być firmą cieszącą się dobrą opinią i zatrudniającą wykwalifikowanych specjalistów.

Choć cena takiego kursu jest oczywiście ważna, najważniejsza jest jakość. Od tego bowiem będzie zależało bezpieczeństwo naszych pracowników. Szkolenia BHP dla firm są ważne z punktu widzenia pracodawców także z tegoż prostego względu, iż dzięki nim są oni w pewien sposób zabezpieczeni przed ewentualną odpowiedzialnością i koniecznością wypłaty różnego rodzaju odszkodowań, jeśli dojdzie do wypadku podczas pracy.

Pracownicy często bagatelizują podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku, gdy odbędą oni kurs, nie unikną odpowiedzialności za popełniony błąd, bo nie będą mogli tłumaczyć się brakiem wiedzy, jeśli przejdą (obowiązkowe z resztą!) szkolenie BHP. Naturalnie sam pracodawca ma absolutny obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie, tj. bezpieczne oraz higieniczne warunki pracy. – twierdzi ekspert z www.warszawa.bhp-center.com.pl

Każdy nowo przyjęty pracownik powinien odbyć kurs, poznać ogólne zasady BHP, PPoż, dowiedzieć się na czym polega pierwsza pomoc. Rodzaj szkolenia zależny jest od stanowiska zajmowanego przez pracownika. Nieco inaczej wyglądają szkolenia przykładowo dla pracowników, którzy zatrudniani są na stanowiskach robotniczych, dla pracowników administracyjno-biurowych czy też dla kadry zarządzającej. Istotną kwestią jest również wspomniany już wyżej kurs pierwszej pomocy. Szkolenie z tego zakresu również musi być właściwie dostosowane do określonych warunków, to znaczy do konkretnego zakładu pracy.

Profesjonalne kursy pierwszej pomocy prowadzone są zgodnie z wytycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz z obowiązującymi wymaganiami Kodeksu Pracy. Sprawą ważną jest nie tylko ratowanie życia i zdrowia w warunkach zagrożenia, ale także to, aby znać podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy. W związku z tym ten temat na szkoleniu także musi być poruszony.

14, 07, 2014