Categories
Technologie

Czyszczenie dna zbiornika wodnego – jak się do tego zabrać?

Zbiorniki czy akweny wodne stanowią nierzadko podstawowy element ogrodu. Jednak utrzymanie ich w czystości nie należy do czynności najprostszych, a co więcej związane jest to z czyszczeniem dna. Z pomocą przybywają producenci nowych technologii które pomagają utrzymywać czystość wody.

Do czyszczenia akwenów o większej powierzchni stosuje się specjalistyczne sprzęty, jak między innymi rezonatory wodne. Ich działanie polega na emitowaniu fal elektromagnetycznych o niskiej częstotliwości. Fale te emitowane są w w rożnych odstępach czasowych z określoną mocą. Kombinacja częstotliwości, czasu trwania oraz mocy fal elektromagnetycznych powoduje przerwanie stałych wiązań jonowych z grupy wodorotlenowej w cząsteczkach wody. Jak mówią specjaliści z firmy, której ofertę możemy znaleźć na pracepodwodnegdansk.pl, dzięki temu zabiegowi do wody uwalniane są pojedyncze jony tlenu, które podwyższają w wodzie zawartość tlenu rozpuszczonego. Tlen rozpuszczony w postaci pojedynczych jonów jest względnie stabilny, to odróżnia go między innymi od O2, który występuje w gazowym stanie skupienia. Jony pozostają więc w wodzie do czasu, aż nie zostaną wbudowane w inne struktury chemiczne. Rezonator wodny wprowadzając do akwenu więcej cząsteczek tlenu da dobre efekty niezależnie od głębokości zanieczyszczonego zbiornika. Urządzenie, zwiększając ilość tlenu rozpuszczonego w zanieczyszczonej wodzie, daje możliwość rozwoju bakteriom tlenowym rozkładającym materię organiczną zalegającą na dnie oraz poprawia warunki życia roślin i zwierząt występujących w warstwach przypowierzchniowych.

Niewątpliwą zaletą stosowania takiego urządzenia jest rekultywacja zanieczyszczonych zbiorników wodnych. Rezonator pozwala również na skuteczne oczyszczenie lagun przemysłowych, miejskich rolniczych, a także ścieków i odcieków ze składowisk odpadów. Jest to rozwiązanie które umożliwi także oczyszczenie wód obciążonych dowolnymi substancjami organicznymi. Rezonator dobrze sprawdzi się jako zastępnik do napowietrzania mechanicznego.

widok
Rozwiązania z rezonatorem sprawdzą się idealnie do dużych zbiorników, jednak w przypadku gdy chcemy uporać się z dnem akwenu mniejszego, jakim na przykład jest oczko wodne, jego zakup byłby zupełnie nieuzasadnionym wydatkiem.
Największym problemem w przypadku zbiorników mniejszych są przedostające się do wody fragmenty roślin, suche liście i obumarłe gałęzie, które rozkładając się uwalniają wiele szkodliwych substancji. Jest to spowodowane pochłanianiem dużej ilości tlenu przez rozkładającą się materię. – Najważniejszą zasadą w przypadku tego typu zbiorników jest zapobieganie przedostawaniu się do wody roślin i składników odżywczych. Liście można wyławiać za pomocą sitka, jednak wygodniejszym sposobem jest zastosowanie siatki ochronnej – doradzają fachowcy z firmy Aquamor . Pozwala ona nie tylko na skuteczniejsze wyłapywanie liści, chroni także ryby przed polującymi na nie ptakami.

W zbiornikach o małej głębokości po opadnięciu wszystkich liści należy wykonać gruntowne sprzątanie. Jeśli na co dzień znajdują się w nim ryby, należy je przenieść do innego zbiornika. Czyszczenie zbiornika wodnego rozpoczyna się od wypompowania około 2/3 zawartości wody. Następnie wydobywa się osiadły na dnie zbiornika szlam, konieczne jest dokładne wyszorowanie brzegów i dna zbiornika. Po wykonaniu tych czynności wodę uzupełniamy i z powrotem wpuszczamy ryby. Niecenioną pomocą przy oczyszczaniu dna zbiornika z mułu czy innych nieczystości będzie specjalny odkurzacz do oczka wodnego.

 

10, 12, 2015