Categories
Dział IT

Czym są darmowe skanery online?

Komputer to urządzenie, które posiada dzisiaj niemal każdy z nas. Większości Polaków trudno sobie wyobrazić wieczór bez komputera, bez dostępu do Internetu i czatów ze znajomymi na portalach społecznościowych czy oglądania filmików na jednym z przeznaczonych do tego portali. W świecie wirtualnym, podobnie jak w realnym czyha na nas masa zagrożeń, które płyną z wielu stron. Podobnie jak w rzeczywistości, tak i w Internecie nie brakuje dobrych i złych ludzi, którzy mogą mieć wobec nas złe zamiary. W codziennym życiu zamykamy drzwi na klucz, gdy wychodzimy z mieszkania, zamykamy samochód, gdy dojechaliśmy do celu czy przypinamy rower pod sklepem, by ktoś nam go nie ukradł. W świecie komputerowym, wystarczy zastosować odpowiedni program antywirusowy.

Antywirusy dostępne w sieci

Programy antywirusowe, które dostępne są w Internecie można podzielić na dwie grupy. Po pierwsze, są to programy bezpłatne, które można pobrać i zainstalować na dysku. Najczęściej nie są to programy najwyższej jakości i nie zawsze spełniają do końca swoją rolę. Najlepsze dostępne darmowe programy to z pewnością Avast i AVG free, jako jedyne regularnie pojawiają się w rankingach najlepszych antywirusów. Jeśli nie chcemy płacić za program antywirusowy i pozostać przy darmowej wersji jej ciekawym i bardzo skutecznym uzupełniłem będzie antywirus online.

Na czym polega zasada działania antywirusów online?

Antywirus online to nic innego, jak moduł programu antywirusowego (bardzo często darmowy), udostępniany przez dostawców oprogramowania antywirusowego dla komputerów, serwerów czy urządzeń mobilnych. Taka „nakładka” umożliwia przeskanowanie komputera, wybranego dysku lub jego części, pliku, folderu czy zewnętrznego nośnika pamięci komputerowej.

Aby wykonać skanowanie, wystarczy wejść na stronę internetową dostawcy nakładki i postępować potem zgodnie z instrukcjami. Ważne jest, by otworzyć program do skanowania za pomocą dedykowanej przez dostawcę przeglądarki. Wtedy mamy pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Program przeskanuje wybrany przez nas nośnik pamięci i usunie wszystkie pliki, które stanowiły zagrożenie. Sprawność działania i jakość pracy tych programów jest bardzo wysoka.

Czy korzystając z antywirusów online mój komputer zawsze jest chroniony?

Odpowiedź brzmi: nie. Moduły programów antywirusowych dostępnych online nie gwarantują ciągłej ochrony komputera. Działają tylko wtedy, gdy wykonujemy skanowanie.

01, 04, 2015