Categories
Biznes

Czym jest OC i gdzie kupić je najtaniej?

Egzamin na prawo jazdy tuż-tuż. Snujesz plany zakupu auta, przeglądasz w sieci oferty i robisz rozeznanie wśród znajomych. Pamiętaj jednak, że nabycie samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Jedną z najważniejszych jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC – za zwłokę spotka Cię wysoka kara. Przekonaj się, przed czym chroni OC i gdzie kupić tę polisę najtaniej.

Ubezpieczenie OC – podstawowe informacje

Zgodnie z polskim prawem jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC, a więc polisa chroniąca od odpowiedzialności cywilnej. Jest ona korzystna zarówno dla Ciebie jako kierowcy, jak i dla osoby poszkodowanej w przypadku stłuczki lub wypadku, do którego doszło z Twojej winy.

Podstawowa i najczęściej stosowana forma ubezpieczenia OC to polisa roczna. Wykupuje się ją raz, a potem trzeba tylko pamiętać o regularnym opłacaniu składek. Kiedy rok mija, automatycznie odnawia się na kolejny okres. Służy to zachowaniu ciągłości i sprawia, że unikniesz grzywny – nawet za kilka dni zwłoki czeka Cię kara w wysokości kilkuset złotych!

Jak kupić ubezpieczenie OC tanio?

Zakres ubezpieczenia OC jest stały, to bowiem gwarantuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zmienne są natomiast ceny – towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają je samodzielnie. By zyskać ochronę, ale nie przepłacić, skorzystaj z wygodnego kalkulatora ubezpieczeń OC i AC: kioskpolis.pl. Uzyskasz w nim gotową listę ubezpieczycieli, dzięki czemu zobaczysz, gdzie jest taniej.

W internecie możesz trafić na oferty bardzo taniego ubezpieczenia OC krótkoterminowego, np. 30-dniowego. Nie możesz jednak zdecydować się na takie zamiast zwykłego, rocznego. Krótkoterminowe OC przysługuje posiadaczom pojazdów mechanicznych jedynie w kilku ściśle określonych przypadkach, np. gdy sprowadza się do Polski auto kupione za granicą bądź przygotowuje samochody do sprzedaży za granicę.

Ubezpieczenie OC – garść dodatkowych informacji

1. Chcesz kupić i samochód, i inny pojazd mechaniczny, np. motocykl? Pamiętaj, że ubezpieczenie OC obejmuje ochroną jeden pojazd. Jeśli planujesz posiadanie kilku, dla każdego z nich będziesz musiał wykupić polisę oddzielnie.

2. Ubezpieczenie OC ma zastosowanie w przypadku szkód wyrządzonych nie tylko w trakcie jazdy, bo także podczas wsiadania i wysiadania z auta, załadunku i rozładunku, ruszania i zatrzymywania, garażowania oraz postoju.

3. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanej osobie – pokryje koszty jej leczenia i rehabilitacji, holowania samochodu i postoju na parkingu strzeżonym, naprawy oraz przeglądu technicznego.

4. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe polisy, takie jak AC, NNW czy autocasco, korzystnym rozwiązaniem jest zakup ich wraz z ubezpieczeniem OC. Wynika to oczywiście z korzystniejszej ceny oferowanej za pełen pakiet ubezpieczeń. Pamiętaj: skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych i znajdź rozwiązanie najkorzystniejsze dla siebie!

31, 12, 2018