Categories
Dział IT

Czy telewizja internetowa wyprze tradycyjną?

Internet zamiast tradycyjnej telewizji – to coraz częstsze rozwiązanie. Czy jednak jest dla każdego? I co tak naprawdę kryję się pod tym hasłem, wielu osobom wciąż kojarzącym się z jedynie z oglądaniem pirackich filmów i seriali?

Telewizja cyfrowa a internetowa

W powszechnej świadomości wciąż to co cyfrowe kojarzy się z internetem. W rzeczywistości jednak od paru już lat w Polsce każdy sygnał telewizyjny, nawet ten naziemny, odbierany za pomocą anten, nadawany jest cyfrowo. To właśnie dzięki temu nowoczesne, inteligentne telewizory działają nie tylko podłączone do kablówki czy internetu, a także dostępna jest wysoka jakość. Różnica pomiędzy telewizją cyfrową a do niedawna jeszcze obecną analogową polega na sposobie kodowania sygnału. Dziś jest on wysyłany w postaci zerojedynkowego kodu, jakim posługują się komputery, następne dane przetwarzane są na obraz i dźwięk w dekoderze odbiorcy. Natomiast telewizja internetowa to tak naprawdę każda, którą obejrzeć możemy w internecie, za pomocą przeglądarki w komputerze lub telefonie albo specjalnej aplikacji czy programu. Działają niezależne oraz komercyjne i młodzieżowe stacje nadające tylko w internecie – czy to całą dobę, czy publikujące pojedyncze audycje. Coraz więcej tradycyjnych kanałów telewizyjnych również coraz intensywniej działa w sieci. Udostępniane w niej są pojedyncze materiały, zobaczyć można przedpremierowo produkowane przez polskie i zagraniczne stacje seriale i dokumenty. Jeszcze innym zjawiskiem są platformy, na których oglądać można – legalnie, a czasami nawet bezpłatnie – wybrane filmy i seriale.

Dlaczego telewizja internetowa?

Internet zdaje się być przyszłością telewizji, przynajmniej dla osób z młodszych pokoleń. Decyduje o tym kilka czynników. Jednym z nich na pewno jest mobilność. Chociażby częste zmiany miejsca zamieszkania i brak stałej pracy w jednym miejscu decydują o tym, że nie każdy decyduje się na posiadanie telewizora – interesujące nas rzeczy, zarówno wiadomości, jak i rozrywkę, można przecież znaleźć w internecie. Pojedyncze materiały wideo, zamiast całego serwisu informacyjnego o określonej godzinie, oferują nie tylko największe stacje, ale i lokalne serwisy, takie jak na przykład Telewizja Białystok, dostępna również w internecie. Ponadto mienił się także sam sposób oglądania. Wiadomości oglądamy częściej pojedyncze, seriale po kilka odcinków naraz, a filmy wybieramy wtedy, kiedy mamy czas i ochotę je obejrzeć. To wszystko umożliwia internet i dostępne w nich rozwiązania.

Internet a tradycyjna telewizja – czy da się je połączyć?

Kolejnym powodem, dla którego ludzie uciekają do oglądania treści w internecie, poza wygodą, jest również to, że obecnie nie mając telewizora, nie trzeba płacić abonamentu RTV. Na razie ograniczone są możliwości kontroli, czy posiadamy odbiornik, planowane są również zmiany. Nie wiadomo, jaki ostatecznie kształt przybiorą, jednak możliwe, że nada pozostanie furtka dla korzystających wyłącznie z internetu.

Warto tutaj nadmienić, że coraz trudniej dzisiaj oddzielić od siebie technologie i sposoby przekazu. Na przykład można korzystać z telewizora smart tv wyłącznie z użyciem internetu i dostępnych w nim treści. W ten sposób mamy coś, co działa w zasadzie jak spersonalizowana telewizja full hd – mamy znakomitą jakość obrazu na dużym ekranie, a przy tym sami wyszukujemy i wybieramy tylko to, co chcemy oglądać. Być może w przyszłości każda stacja telewizyjna będzie nadawać w sieci dokładnie to samo, co na żywo. A może standardem staną się materiały do wyboru także, gdy oglądamy w tradycyjny sposób. Na pewno jednak dzięki technologiom te dwie gałęzie zbliżają się do siebie coraz bardziej.

Na pewno dla osób, które wolą korzystać z tradycyjnej ramówki, niż samemu układać sobie program, rozwiązań jest mnóstwo. Jest telewizja naziemna, satelitarna, kablowa, promocje łączące różne usługi telekomunikacyjne. Telewizja cyfrowa Białystok, dostępna poprzez sieć kablową, zapewnia jakość full hd, stabilny sygnał oraz wygodę oglądania.

29, 03, 2017