Categories
Pieniądze

Czy opłaca się mieć kilka lokat w różnych bankach?

Lokaty bankowe możemy mieć w tym samym banku, w którym mamy konto lub w zupełnie innym. Jeżeli mamy więcej oszczędności to wręcz zaleca się rozdzielenie ich pomiędzy kilka banków.

Na szczęście w Polsce nie doświadczyliśmy spektakularnych upadków banków i nasze oszczędności nie są zagrożone, ale rozdzielenie ich pomiędzy różne banki pozwoli nam wyeliminować różne niedogodności związane z samym systemem bankowym. Ot, chociażby będziemy niezależni od ewentualnych konserwacji systemu informatycznego w banku. Zawsze wtedy będziemy mogli sięgnąć do innego banku.

Ponieważ bankom zależy na ściągnięciu do siebie naszych oszczędności bardzo często pozwalają na zakładanie lokat osobom, które nie posiadają u nich konta. Przy lokacie zakładany jest jedynie rachunek techniczny niezbędny do obsługi lokaty.

Jak taki system działa? Jak się sprawuje w praktyce?

Po znalezieniu interesującej nas dobrej lokaty musimy przystąpić do założenia jej. Doskonałym rozwiązaniem jest możliwość zakładania lokat przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w jakiejkolwiek placówce bankowej.

– Aby założyć lokatę, musimy podać w specjalnie dostępnym formularzu on-line, szereg danych związanych z naszą osobą. Czyli dane te muszą zgadzać się z naszym dowodem osobistym. We własnym interesie musimy zadbać o to, żeby były poprawnie podane, ponieważ w innym przypadku nie będzie możliwości zidentyfikowania nas jako posiadaczy lokaty lub identyfikacja ta będzie bardzo utrudniona.

– Po założeniu lokaty, otrzymamy numer konta na jaki musimy przelać pieniądze. Najczęściej otrzymujemy też specjalny tytuł, który musimy podać jako tytuł przelewu – inaczej pieniądze nie zostaną prawidłowo zidentyfikowane i nie zasilą naszej lokaty. Częsty wymóg to wpłacenie całej kwoty jednorazowo. Na wykonanie przelewu mamy określony czas, najczęściej tydzień lub dwa tygodnie. Jeżeli w tym czasie pieniądze nie pojawią się na rachunku, lokata zostaje uznana za niezałożoną.

– Po zakończeniu się czasu obowiązywania lokaty, nasze pieniądze powiększone o odsetki wracają na konto, z którego je wpłacaliśmy, zostają na rachunku technicznym, gdzie możemy nimi dysponować lub lokata ulega przedłużeniu. To już zależy od nas i opcję wybieramy w czasie zakładania lokaty. W późniejszym czasie bank może nam pozwolić na dokonywanie zmian lub nie.

11, 12, 2012