Categories
Biznes

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na narty?

Planujesz wykorzystać drugą połowę sezonu narciarskiego, by wybrać się w niesamowitą podróż i podbić co najmniej jeden stok? By móc się bawić bez zmartwień i zapewnić sobie najlepszą ochronę, koniecznie wybierz właściwe ubezpieczenie narciarskie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym takie ubezpieczenie powinno się odznaczać. Sprawdź też, jak wybrać ofertę atrakcyjną jednocześnie pod względem zakresu i ceny.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na narty?

Ubezpieczenie kosztów leczenia a EKUZ

Możesz spotkać się z opiniami, że kiedy wyjeżdżasz na narty do europejskiej lokalizacji, nie musisz wykupywać ubezpieczenia medycznego i wystarczy, że wyrobisz kartę EKUZ. To nieprawda. Zacznijmy jednak od tego, czym właściwie jest EKUZ.

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która upoważnia posiadacza do korzystania z usług medycznych w ramach NFZ-u w dowolnym kraju europejskim w dokładnie takim stopniu, w jakim mogą korzystać z tych usług obywatele. Sprawia to, że jeśli opieka medyczna w danym kraju jest częściowo lub całkowicie sprywatyzowana, fakt posiadania karty na niewiele Ci się zda.

Z powyższego powodu warto poszerzyć ochronę o polisę turystyczną, której podstawę stanowi ochrona zdrowia. Zobacz, jak wygląda przykładowa oferta tego typu: https://kioskpolis.pl/studencki-wyjazd-na-narty-za-granice-jakie-ubezpieczenie/.

Ile powinna wynosić ochrona kosztów leczenia?

Ceny ubezpieczeń turystycznych różnią się z uwagi na to, że zakresy ochrony są inne. Im więcej składników ubezpieczenia, tym większa kwota do zapłaty. Ale nie tylko. Znaczenie mają również maksymalne sumy ochrony przypisane każdemu ze składników. Zwróć uwagę np. na ochronę kosztów leczenia. Ile wynosi? Czy nie jest zbyt niska? Czy na pewno pokryje transport do szpitala, hospitalizację i zakup leków?

Podczas wyjazdu na narty zadbaj o to, by ochrona kosztów leczenia wynosiła co najmniej 30-50 000 euro. Ta kwota powinna wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia, jeśli na stoku stanie Ci się krzywda. Pamiętaj, że im aktywniej spędzasz wolny czas i im bardziej ekstremalne dyscypliny wybierasz, tym większe jest ryzyko uszkodzenia ciała. Wówczas zwiększ sumę ochrony zdrowia do nawet 100 000 euro.

Czy warto poszerzać ubezpieczenie narciarskie o OC?

Nie każde ubezpieczenie turystyczne zawiera OC, bo i nie zawsze ten składnik się przyda. Jednak w polisie narciarskiej jest jak najbardziej użyteczny i wskazany. OC, czyli ochrona odpowiedzialności cywilnej, gwarantuje Ci zwolnienie z wypłacania odszkodowania z własnej kieszeni w przypadku nieumyślnego spowodowania komuś krzywdy lub zniszczenia jego sprzętu. Jak się pewnie domyślasz, na stoku to wcale nierzadki wypadek. Konieczność opłacenia komuś zakupu nowego profesjonalnego sprzętu narciarskiego mogłaby Cię puścić z torbami.

A co z ochroną sprzętu sportowego?

Innym wartościowym dodatkiem do ubezpieczenia narciarskiego jest ochrona sprzętu sportowego, którą bardzo często kupuje się niezależnie od ochrony bagażu. Jeżeli zakupiłeś nowy, drogi i profesjonalny sprzęt, zdecydowanie warto z niej skorzystać. Jeśli jednak zabierasz na wyjazd stary lub wypożyczony, ochrona może się okazać zbędnym wydatkiem.

W przypadku wypożyczenia sprzętu narciarskiego zapoznaj się z regulaminem wypożyczalni. Niektóre mają swoje ubezpieczenia, dzięki którym klient jest zwolniony od odpowiedzialności cywilnej za przypadkowe uszkodzenie. Sprawdź to, by nie stanąć w obliczu niemiłej niespodzianki.

25, 02, 2019