Categories
Dom

Co powinno znajdować się w protokole zdawczo odbiorczym mieszkania

Decydując się na wynajęcie lokalu, czy to użytkowego, czy też mieszkalnego, bardzo ważne jest, przygotowanie niezbędnych dokumentów, bez których nie możemy mieć pewności, że nie zostaniemy oszukani. Najważniejszym dokumentem, niezbędnym podczas wynajmu, jest umowa, która sporządzona została w dwóch, tak samo przygotowanych kopiach. Chroni ona wynajmującego, jak i przyszłego lokatora, między innymi przed przedwczesnym wypowiedzeniem umowy.

Niestety, nie jest to jedyny, bardzo ważny dokument, jaki powinien podpisać wynajmujący, jak i właściciel. Równie ważny jest, tak zwany protokół zdawczo odbiorczy mieszkania. Czym jest, i dlaczego warto go podpisać? Koniecznie sprawdź, nim zdecydujesz się podpisać umowę najmu.

Protokół przekazania mieszkania

Najważniejszy dokument, bez którego nie podpiszesz umowy najmu. Koniecznie sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania, to dokument, który sporządzą się w obecności przyszłego najemcy. Jest podstawą, do rozwiązywania ewentualnych niejasności, podczas zakończenia umowy. Czym tak naprawdę jest? Dokument ten, to nic innego, jak spis przedmiotów, które znajdują się w lokalu, przeznaczonym do wynajęcia. W spis, wchodzą meble, sprzęt AGD i RTV, a nawet elementy wyposażenia, jak sofy, fotele czy stół. Podczas sporządzenia protokołu, spisuje się również stan licznika. Dzięki temu, wynajmujący nie zapłaci więcej, a właściciel, będzie miał pewność, że nie zostanie oszukany.

Jak powinien wyglądać odpowiednio przygotowany protokół zdawczo odbiorczy mieszkania?

Podczas sporządzania protokołu, należy uiścić wszystkie informacje, związane z wynajmowanym mieszkaniem. Istotna jest też data, oraz godzina, która jest kolejnym potwierdzeniem, na autentyczność dokumentu. Protokół, powinien zostać sporządzony w dwóch, tak samo brzmiących wersjach, oraz posiadać podpis właściciela oraz wynajmującego. W przypadku, gdy podczas wynajmowania mieszkania, któraś ze stron, zechce wprowadzić zmiany, powinno nastąpić sporządzenie nowego protokołu, który również powinien być podpisany przez obie strony.

Kiedy właściciel, po raz pierwszy decyduje się na wynajęcie swojej nieruchomości, może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak prawidłowo powinien wyglądać owy dokument. Często, po rozwiązanie sięga do internetu, w którym nie brakuje zakłamanych informacji, co może nieść za sobą, sporo konsekwencji.

Jeśli już decydujemy się na gotowiec z internetu, sięgnijmy po sprawdzone źródła informacji. Jednym z nich, jest portal gov.pl, który został stworzony dla obywateli Polski, na podstawie panujących przepisów. Na stronie, znajduje się wzór protokołu. Dostępny jest, pod adresem http://warszawa-pragapoludnie.sr.gov.pl/userfiles/file/ogloszenia2020/aktu/najem/Za%C5%82%C4%85cznik%20nr%201%20do%20umowy-Protok%C3%B3%C5%82%20zdawczo-odbiorczy.pdf. Można go zobaczyć i pobrać za darmo, a na jego podstawie, z łatwością można sporządzić własny spis.

Zobacz również: https://rynekmieszkaniowy.pl/protokol-zdawczo-odbiorczy-mieszkania-w-przypadku-sprzedazy-i-wynajmu/

Wynajmując mieszkanie, pamiętaj o tym ważnym dokumencie. Dzięki niemu, z łatwością unikniesz wielu problemów i dodatkowych kosztów.

01, 10, 2021