Categories
Praca i kariera

Co powinien zawierać list motywacyjny

Czy istnieje prosty i skuteczny sposób, by napisać list motywacyjny który zapewni nam zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Większość listów motywacyjnych pisana jest bardzo szablonowo. Kluczem do sukcesu może okazać się wyróżnienie się z dużej ilości kandydatów na dane stanowisko.

Dobry list motywacyjny to przede wszystkim taki, który będzie jak najlepiej dopasowany do stanowiska na jakie aplikujemy. Ważne by zastanowić się, dlaczego chcemy pracować konkretnie w tej firmie i na tym stanowisku, a następnie zastanowić się jakie umiejętności, doświadczenia i kwalifikacje mogą okazać się przydatne. Najczęściej popełnianym przez kandydatów błędem jest wysyłanie tego samego listu motywacyjnego w odpowiedzi na różne oferty.

Innym sposobem wartym wypróbowania jest unikanie w swoim liście utartych zwrotów, takich jak: „W odpowiedzi na ogłoszenie…” Zapewne spora część rekruterów czyta tego typu listy motywacyjne pobieżnie lub wcale. Z tego powodu warto przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy już w pierwszych słowach, pisząc list motywacyjny tak, jakbyś pisał do prawdziwej osoby i chciał ją zaciekawić i przekonać, dlaczego warto Cię zatrudnić. Warto porzucić tradycyjny, nieco sztywny styl pisania listów motywacyjnych tak jak formalnych podań.

praca.fm

Jak Cię widzą, tak Cię piszą? W przypadku dokumentów rekrutacyjnych to stwierdzenie może okazać się bardzo trafne! Warto zatem zadbać o odpowiednią szatę graficzną listu motywacyjnego, oraz o jego spójność z CV- zarówno pod względem zawartych treści, jak i szaty graficznej. Należy jednak pamiętać, że treść zawarta w liście nie powinna powtarzać tej zawartej w CV, a raczej odpowiednio do niej nawiązywać.

Opisując swoje cechy charakteru, warto się postarać, by były one poparte konkretnymi przykładami. Zdecydowana większość kandydatów w listach motywacyjnych określa siebie jako osoby komunikatywne, zorganizowane, punktualne, co sprawia że bez odpowiedniego poparcia ich mogą w oczach rekrutera wyglądać tylko na puste słowa. Jeśli jesteśmy dopiero na samym początku kariery zawodowej i nie możemy posiłkować się przykładami z poprzednich miejsc pracy, warto wspomnieć o swojej współpracy z innymi podczas projektów studenckich, prac dorywczych lub nawet zadaniach grupowych w trakcie edukacji.

Podsumowując- pisząc dobry list motywacyjny powinniśmy być konkretni i przedstawiać pracodawcy korzyści wynikające z zatrudnienia nas. Warto jednak być przy tym kreatywnym, by już pierwszymi słowami wyróżnić się z dużej ilości nadsyłanych listów motywacyjnych.

24, 04, 2019