Categories
Zdrowie i samopoczucie

Chrapanie to często lekceważony problem

Chrapanie niezwykle rzadko jest uznawane za problem natury medycznej. Częściej kojarzy się przede wszystkim z dyskomfortem partnerów czy partnerek osób chrapiących, które często przez całą noc nie są w stanie zmrużyć oka z powodu rzężących hałasów dobiegających z poduszki tuż obok. Niestety powodowanie czasem bardzo dużego dyskomfortu osób śpiących w tym samym pokoju, to nie jedyny poważny problem. Tymczasem chrapnie może być powodem bardzo dużych problemów zdrowotnych.

Powinniśmy jednak zdecydowanie zmienić nasze nastawienie do chrapania, ponieważ może ono nieść ze sobą wiele bardzo negatywnych dla naszego zdrowia konsekwencji.

Przede wszystkim może nas informować o nieprawidłowej budowie naszego oddechu krążenia (skrzywiona przegroda nosowa, polipy, przerośnięte migdałki). Może być też sygnałem, że nasz tryb życia nie jest dla nas najzdrowszy – otyłość, alkohol, papierosy, narkotyki, środki nasenne – wszystko to powoduje nasilenie chrapania. Leczenie wymaga wtedy od nas zmiany trybu życia. Powinniśmy zacząć zdrowiej się odżywiać i zacząć ćwiczyć, aby zgubić dodatkowe kilogramy. Powinniśmy również zrezygnować z lampki czegoś mocniejszego przed snem, a także z wszelkiego rodzaju leków nasennych, które co prawda pomagają w zaśnięciu,a le zdecydowanie obniżają jakość snu. Wyeliminować należy zupełnie papierosy i wszelkie substancje odurzające.

guy-32820_640

Powinniśmy również zastanowić się w jakiej pozycji na co dzień sypiamy. Chrapaniu najbardziej sprzyja spanie na plecach, dlatego warto spróbować przyzwyczaić się do spania w innych pozycjach: na boku lub na brzuchu.

Nieleczone chrapanie może być dla nas naprawdę groźne. W skrajnych przypadkach powoduje ono bezdech, który oznacza niedotlenienie organizmu. W efekcie może prowadzić do arytmii serca, nadciśnienia, zawału, udaru mózgu. Na co dzień chrapanie sprawia, że jesteśmy permanentnie niewyspani i zmęczeni, pomimo że śpimy odpowiednio długo. Codziennym problemem stają się zaburzenia koncentracji i pamięci. Spada nasze libido, a mężczyźni mogą zacząć odczuwać problemy z potencją (zaburzenia erekcji). Dodatkowo chrapanie może pogłębić objawy dotychczasowych chorób, takich jak na przykład cukrzyca.

Wobec tego, jeżeli mamy problem z chrapaniem, to powinniśmy niezwłocznie zacząć stosować domowe sposoby uporania się z tym problemem (zmiana diety, rzucenie nałogów i tym podobne), a jeżeli to nie poskutkuje, to konieczna będzie szybka wizyta u lekarza.

01, 04, 2015