Categories
Moto

Chcesz kupić nowy samochód? Zastanów się nad tuningiem!

Każdego kierowcę z czasem czeka wymiana samochodu, zazwyczaj z powodu jego wieku, niekiedy jednak właściciel stosunkowo nowego auta chce je zmienić z powodu jego słabych osiągów. Zazwyczaj kupno nowego samochodu, z dużą mocą wiąże się z kosztami, na które zwyczajnie nas nie stać, w tym przypadku najlepszą alternatywą jest tuning naszego pojazdu!

Nie taki diabeł straszny

Większości kierowców tuning kojarzy się przede wszystkim z dużymi kosztami modyfikacji, a następnie eksploatacji zmodyfikowanego samochodu. Boimy się głównie częstych wizyt w warsztatach, oraz niespodziewanych awarii podczas dalekich podróży, jednak nie taki diabeł straszny jak go piszą!

Na stronie jednej z największych firm tuningowych w Polsce można przeczytać:

„Tuning pozwala na BEZPIECZNE wykorzystanie rezerw mocy i momentu obrotowego w autach użytkowanych, na co dzień, a przy zastosowaniu profesjonalnych części dodatkowych, także znacznie podnieść jego moc w pełnym zakresie bezpieczeństwa.”

Gdzie, więc leży prawda? Czy tuning jest bezpieczny, czy może powoduje on zbędne zagrożenie dla naszego auta? Odpowiedź nie powinna nikogo zaskoczyć – tuning pojazdów jest bezpieczny tylko przy wykorzystaniu wysokiej jakości części, oraz przy jego fachowym wykonaniu. Przy zastosowaniu gorszej jakości zamienników oczywistym jest, że samochód będzie z większym prawdopodobieństwem narażony na usterki, których da się uniknąć poprzez regularne wizyty kontrolne pojazdu, jednak jedynie wysokiej klasy części są wstanie zagwarantować jakoś i niezawodność zmodyfikowanego samochodu.

Jakie są zalety tuningu?

Tuning samochodu to przede wszystkim wzrost osiągów naszego pojazdu – zarówno przyspieszenia, jak i prędkości maksymalnej. Jest to najbardziej znana i oczywista zaleta tuningu, a równocześnie najczęściej zamierzana modyfikacja, przez osoby nań się decydujące. Często jednak nie jesteśmy świadomi pozostałych zalet, jakie niesie za sobą tuning, a o których warto pamiętać rozważając możliwość jego przeprowadzenia. Do pozostałych zalet tuningu można również zaliczyć:

  • spadek spalania – poprzez zwiększenie mocy naszego pojazdu, przyspieszając dodajemy mniej gazu, co przekłada się na ilość paliwa wtryskiwanego do silnika. Dodatkowo redukcja zużycia paliwa jest powodowana lepszym wystrojeniem wtryskiwaczy, oraz dostarczeniem większej ilości tlenu, niezbędnego przy procesie spalania.
  • poprawa dynamiki jazdy – po przeprowadzonym tuningu zapomnisz o samochodzie zwalniającym pod stromą górkę, czy tracącym moc w długiej trasie w gorące dni. Dzięki zwiększonej mocy poprawi się też komfort przy wyprzedzaniu samochodów, czy często przeszkadzających na drodze tirów.
  • zwiększenie bezpieczeństwa jazdy – szybszy czas wyprzedzania, czy montaż większych hamulców wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo Twoje, lecz także innych użytkowników drogi.

Czy warto?

Tuning warto jest przeprowadzić o ile jesteśmy w stanie zakupić dobrej jakości profesjonalne części. Oczywiście nawet po zakupie produktów z najwyższej półki, wciąż wydamy dużo mniej, niż przy zakupie nowego, seryjnego samochodu. Dodatkowo dzięki modyfikacji naszego samochodu jesteśmy w stanie osiągnąć efekty, których nie otrzymamy nigdy w seryjnym samochodzie. Należy również pamiętać, aby sprawdzić opinie o osobie, której powierzamy prace nad naszym samochodem, a jeśli jest to nie możliwe, porozmawiajmy najpierw z mechanikiem pytając o planowane modyfikacje i ich efekty.

04, 01, 2013