Categories
Moto

Cenowa mapa Polski OC – Najdroższy Wrocław, dalej Warszawa i Gdańsk

W większości miast ceny obowiązkowego OC są niższe niż przed rokiem, jednak składka dla tego samego kierowcy w różnych towarzystwach wciąż może różnić się o kilkaset złotych – wynika z corocznego zestawienia cen multiagencji CUK Ubezpieczenia.

 

Wyliczenia przeprowadzono przy takich samych, jak w zeszłym roku założeniach. Kupującym ubezpieczenie jest 33-letni kierowca, który od 10 lat posiada prawo jazdy i może liczyć na 60% zniżki na cenie OC. Jego samochód, to 7-letni opel astra o mocy 90KM i pojemności 1,4l.

 

Z przygotowanego w tym roku zestawienia wynika, że w większości badanych miast ceny OC są niższe niż w sierpniu 2012 r. Nadal jednak widać wyraźne różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi województwami. Warto zauważyć, że koszt polisy dla tego samego kierowcy zależy od sposobu wyliczania składek przez ubezpieczyciela. W zależności od towarzystwa cena dla tego samego kierowcy może różnić się nawet o kilkaset złotych – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

 

Najdrożej we Wrocławiu

Z przeprowadzonej kalkulacji wynika, że najwięcej za polisę zapłacić musi mieszkaniec Wrocławia – 486 zł. Jak jest w innych miastach? W ciągu ostatniego roku cena za OC w Warszawie wzrosła o symboliczną złotówkę do 455 zł. To wystarczyło, aby w sierpniu 2013 r. stolica kraju okazała się drugim najdroższym miastem w zestawieniu CUK. W tym samym czasie w Gdańsku cena spadła o 15 zł do poziomu 454 zł, zaś w Poznaniu o 52 zł do kwoty 411 zł. Oczywiście nie wszędzie ubezpieczenie kosztuje tak wiele. Najtańsze okazały się, podobnie jak w zeszłym roku, woj. świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie – w miastach wojewódzkich tych regionów koszt polisy OC dla 33-latka oscyluje w okolicach 300 zł. W Kielcach jest to 315 zł, w Rzeszowie 305 zł, zaś w Lublinie zaledwie 295 zł.

 

W mniejszych miastach taniej…

W każdym z regionów najwięcej za OC płacą kierowcy z miasta wojewódzkiego. Mniejsze miejscowości to odpowiednio niższa cena. Dobrze obrazuje to przykład woj. pomorskiego – w Słupsku obowiązkowe ubezpieczenie jest aż o 135 zł (o -30%) tańsze niż w Gdańsku. Podobnie na Mazowszu, gdzie kierowca z Płocka zapłaci o 113 zł (-25%) mniej niż warszawiak. Ta reguła obowiązuje też w najtańszych województwach, choć tu rozpiętości cenowe są nieco mniejsze. W woj. lubelskim cena w Białej Podlaskiej jest o -5% niższa niż w Lublinie, natomiast w podkarpackim Jaśle o -15% w stosunku do Rzeszowa.

 

Co ubezpieczyciel, to inna cena

Niezależnie od tego, czy OC kupuje się w drogim Poznaniu, czy w znacznie tańszym Inowrocławiu, warto pamiętać, że zakres obowiązkowej polisy zawsze określa ustawa, więc w praktyce każdy ubezpieczyciel sprzedaje kierowcom dokładnie takie samo ubezpieczenie. Jednak co ubezpieczyciel, to inna składka i dopiero porównanie ofert wielu towarzystw u doradcy pozwoli upewnić się, że wybrana polisa jest rzeczywiście najtańsza – tłumaczy Przemysław Grabowski z CUK Ubezpieczenia.

 

Obrazuje to przeprowadzona kalkulacja. Np. 33-letni właściciel opla z Bydgoszczy w jednym z towarzystw zapłaci 404 zł, ale w innym już 791 zł za taką samą ochronę. To o 387 zł więcej. A różnice potrafią być jeszcze wyższe. Tak jest m.in. w Olsztynie – tu różnica wynosi 410 zł, czy też w Warszawie, gdzie przez brak wiedzy o cenach różnych ubezpieczycieli można przepłacić nawet 715 zł.

 

Komentarz:

Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

W obowiązkowym ubezpieczeniu OC kryteria ustalania składki ubezpieczeniowej mogą być regulowane przez ubezpieczycieli dowolnie, ale szereg czynników powtarza się we wszystkich taryfach. Należą do nich m.in. wiek właściciela i osób korzystających z pojazdu, a także przeznaczenie, marka i pojemność samochodu. Takim czynnikiem jest również województwo, powiat (region), w którym zamieszkuje lub przebywa ubezpieczony. Zakłady ubezpieczeń na bieżąco analizują szkodowość na terytorium Polski i badają, w jaki sposób kształtuje się częstotliwość wypadków w poszczególnych regionach. Wyniki tych badań zostają odzwierciedlone w cenach, które opierają się najczęściej na podziale administracyjnym Polski (wojewódzkim/powiatowym/gminnym). Bazując na statystykach, towarzystwa ubezpieczeniowe stosują najwyższy poziom składek w aglomeracjach wielkomiejskich, gdzie wskaźnik szkodowości jest podwyższony. W rejonach o najniższej gęstości zaludnienia szkód jest mniej, więc OC jest tam odpowiednio tańsze. Trzeba oczywiście pamiętać, że jest to pewnego rodzaju uproszczenie, ponieważ i w mniejszych miejscowościach spotyka się dość duże rozbieżności w liczbie szkód. Jeżeli miejscowość jest położona przy ruchliwej drodze krajowej, to jest tam więcej wypadków niż w podobnej wielkością miejscowości, którą omija obwodnica.

 

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC

Profil kierowcy: wiek – 33 lata, prawo jazdy – 10 lat, zniżki 60% w OC, bez szkód

Samochód: Opel Astra z 2006 r. o pojemności 1.4l i mocy 90KM

pomorskie

Gdańsk

Kartuzy

Słupsk

454 zł

335 zł

319 zł

mazowieckie

Warszawa

Piaseczno

Płock

455 zł

398 zł

342 zł

kujawsko-pomorskie

Toruń

Bydgoszcz

Inowrocław

404 zł

368 zł

322 zł

dolnośląskie

Wrocław

Jelenia Góra

Legnica

486 zł

357 zł

361 zł

świętokrzyskie

Kielce

Jędrzejów

Starachowice

315 zł

297 zł

307 zł

małopolskie

Kraków

Tarnów

Nowy Sącz

409 zł

284 zł

306 zł

opolskie

Opole

Nysa

Brzeg

357 zł

329 zł

329 zł

zachodniopomorskie

Szczecin

Koszalin

Kołobrzeg

375 zł

366 zł

329 zł

warmińsko-mazurskie

Olsztyn

Elbląg

Iława

416 zł

354 zł

329 zł

podlaskie

Białystok

Suwałki

Łomża

353 zł

322 zł

326 zł

lubelskie

Lublin

Zamość

Biała Podlaska

295 zł

281 zł

278 zł

wielkopolskie

Poznań

Grodzisk Wlkp.

Konin

411 zł

364 zł

366 zł

lubuskie

Zielona Góra

Gorzów Wlkp.

Żary

364 zł

329 zł

313 zł

łódzkie

Łódź

Zgierz

Łowicz

424 zł

367 zł

315 zł

śląskie

Katowice

Częstochowa

Rybnik

371 zł

348 zł

339 zł

podkarpackie

Rzeszów

Stalowa Wola

Jasło

305 zł

270 zł

259 zł

Dane: multiagencja CUK Ubezpieczenia

27, 08, 2013