Categories
Biznes

Biznesowe rozmowy przez internet. O czym warto pamiętać?

Pracujesz zdalnie, przebywasz na urlopie lub zwolnieniu lekarskim, ale koniecznie musisz przeprowadzić lub uczestniczyć w rozmowie biznesowej? By nie wracać na szybko z wakacji, ani tym bardziej nie zarazić współpracowników, możesz odbyć rozmowę przez internet. Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, sprawdź nasze porady i zobacz, o jakie aspekty musisz zadbać, by wszystko przebiegło poprawnie.

Biznesowe rozmowy przez internet

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt

O ile ze znajomymi możesz rozmawiać na sprzęcie średniej jakości, nie przejmując się, że odbiorcy nie słyszą co któregoś słowa, a obraz z kamery się zacina, do rozmowy biznesowej powinieneś przygotować się z największą starannością. Kup lub pożycz od znajomego urządzenia, dzięki którym będziesz doskonale widziany i słyszany.

Ponadto przed rozmową – najlepiej dzień wcześniej – przetestuj kamery internetowe, mikrofony i słuchawki. Upewnij się, że na platformę, której będziecie używać, łatwo się zalogować i że zapewnia odpowiednią jakość rozmowy. Jeśli jeszcze nie masz na niej konta, a jest ono wymagane do zalogowania się na czat, nie zostawiaj rejestracji na ostatnią chwilę.

Zadbaj o tło

Przeprowadzanie rozmów biznesowych ze swojego domu nie zwalnia Cię z zachowania profesjonalizmu. Jeśli masz biuro urządzone w sypialni, przestaw ekran tak, by w tle nie było widoczne łóżko. Z widoku usuń także kubki po herbatach, chusteczki i leki. Nie stawiaj kamery naprzeciwko okna, jeśli jest słoneczny dzień. Kiedy słońce wpadnie do pokoju, rozmówcy nie będą Cię widzieć.

Jeżeli podczas rozmowy biznesowej w domu obecni są pozostali członkowie rodziny lub współlokatorzy, zamknij drzwi bądź przenieś się na inne piętro. Poproś ich o zachowanie ciszy na czas konwersacji. Osoby, które mają prowadzenie rozmów biznesowych w dłuższej perspektywie, mogą zakupić stojak do tła, na którym powieszą jednobarwny materiał. Brak elementów rozpraszających ułatwi Twoim rozmówcom skupienie się na tym, co mówisz.

Bądź profesjonalny wizualnie

Możliwość pracowania z domu rodzi pokusę pozostawiania w dresie, luźnej odzieży, piżamie, a w lecie nawet w samej bieliźnie. Do rozmowy biznesowej zdecydowanie nie polecamy zakładania koszuli i marynarki, podczas gdy zamiast eleganckich spodni masz dres lub piżamę. Jeśli kamera się przekrzywi lub będziesz musiał na chwilę po coś wstać, możesz znaleźć się w niezręcznej sytuacji.

Komfort i pewność siebie zapewnia przygotowanie się od stóp do głów. Mimo iż nie będziesz widziany w kamerze cały, ubierz się w pełni profesjonalnie. Mając w sobie tę wewnętrzną pewność, będziesz odważniejszy i łatwiej nawiążesz kontakt ze współpracownikami, klientami czy pracodawcami.

Bądź merytoryczny

Druga pokusa związana z pracą w domu to zachowywanie się mniej służbowo, biznesowo, a bardziej prywatnie. Przed rozmową służbową poćwicz z kimś bliskim, by przypomnieć sobie, jak powinno się zachowywać w środowisku pracy. Bądź sympatyczny i zrelaksowany, lecz ani na moment nie trać profesjonalizmu.

Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne materiały: wzory, umowy, prezentacje, raporty czy inne dokumenty, które mają być omawiane podczas rozmowy biznesowej. Nie każ rozmówcom czekać, podczas gdy Ty będziesz rozpaczliwie przeszukiwał dziesiątki folderów.

28, 02, 2019