Categories
Dom

Aranżujemy pokój dla dziecka

W naszych mieszkaniach są pomieszczenia łatwiejsze i trudniejsze w aranżacji. Bo o ile salon aranżujemy tak, żeby był przede wszystkim piękny i efektowny, to już w przypadku pokoju dziecięcego nie jest to takie proste.

Pokój dla dziecka bardzo trudno zaaranżować. Bo należy zrobić to tak, żeby był on nie tylko ładny, ale i funkcjonalny, odpowiedni zarówno dla dziecka jak i dla osób dorosłych, które będą korzystały z niego podczas opieki nad dzieckiem.

Ponadto nie można zapominać o tym, że dziecko szybko rośnie i pokój dla niego powinie być urządzony bardzo uniwersalnie. Dobór mebli i sprzętów powinien być bardzo dokładnie przemyślany. W dobrze urządzonym pokoju dziecięcym dobrze powinien czuć się zarówno niemowlak, przedszkolak jak i starszy uczeń. Jednak jeśli nasze dziecko jest jeszcze niemowlakiem czy kilkulatkiem, warto zwrócić uwagę na to, żeby wybrać odpowiednią farbę do ścian. Powinna być ona antyalergiczna i odpowiednia dla dzieci, czyli nie zawierać substancji, takich jak toluen czy nitro.

Aby wnętrze miało uniwersalny charakter, można pomalować ściany na neutralne, pastelowe kolory. Zaś na pozostałe elementy wystroju nałożyć bardziej intensywne barwy. Lub zastosować analogiczne zestawienie. Pokój dziecka powinien być raczej łagodny. Nie należy przesadzać ze zbyt dużą ilością intensywnego koloru, bo może on działać na dziecko drażniąco. Za to warto zastosować na ścianach fototapety, które wprowadzają do wnętrza magiczny świat fantazji, mile widziany przez dzieci. Takie bajkowe postaci w barwnym otoczeniu zapewnią maluchowi bezpieczeństwo oraz rozwiną jego wyobraźnię. Warto zadbać o to aby taka fototapeta była trwała oraz posiadała laminat, który sprawia że jej czyszczenie nie sprawi nam problemu.

Jedną z żelaznych zasad w aranżacji pokoi dziecięcych brzmi, że meble w pokoju malucha powinny być drewniane. Zarówno niezbędne niemowlakowi łóżeczko, szafa na ubranka i przewijak. Koniecznie należy wygospodarować miejsce do przechowywania kosmetyków do pielęgnacji, na podłodze ustawić kosze na zabawki, a na ścianach  zawiesić materiałowe pojemniki. Pokoju dziecinnego nie należy zagracać zbędnymi sprzętami. I regularnie odkurzać, żeby nie stał się siedliskiem kurzu i roztoczy. Z wykładziny dywanowej warto zrezygnować na rzecz łatwych w utrzymaniu czystości paneli podłogowych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą FOTEKS, produkującą fototapety dla dzieci

09, 06, 2014