Opublikowano:: pt, Lis 27th, 2015

Zwichnięcie rzepki – przyczyny, objawy, leczenie

Rzepka to kość, która stanowi ważny element stawu kolanowego, a jej podstawową funkcją jest nie tylko zabezpieczanie przedniej strony tego stawu, ale również zwiększenie działania siły mięśnia czworogłowego uda. Nieprawidłowości związane z jej funkcjonowaniem zdecydowanie częściej zdarzają się dzieciom niż dorosłym, a wynika to z faktu, że więcej się ruszają, częściej zmieniają pozycję, więc jest ona bardziej narażona na przesunięcie w niewłaściwym kierunku. Wtedy pojawiają się pierwsze objawy w postaci silnego bólu stawu kolanowego.

17069112707_2a30f7725d_zJeśli rzepka dozna zwichnięcia, następuje jej przemieszczenie, czyli opuszcza ona pierwotne miejsce, którym jest bruzda międzykłykciowa kości udowej. Wspomnieliśmy, że ta dolegliwość najczęściej jest wynikiem urazu, ale może również nastąpić wskutek innych patologicznych stanów w obszarze stawu kolanowego, takich jak: koślawość kolan, wiotkość stawów czy zaburzenia rozwoju kości.

Pod żadnym pozorem nie można zbagatelizować żadnych dolegliwości, gdyż w takiej sytuacji może systematycznie dochodzić do wypadania rzepki lub zapalenia stawu kolanowego. Każdy – nawet najmniejszy objaw – wymaga obserwacji specjalisty. Zazwyczaj pierwszym symptomem jest silny i nagły ból, którego trudno nie zauważyć. Bólowi może towarzyszyć zjawisko przeskakiwania czy „uciekania” kolana, a także wyraźny obrzęk, które może pojawić się nawet do godziny od przykrego zdarzenia.

PatellaluxationPierwsza reakcja powinna być błyskawiczna. Pod żadnym pozorem nie możemy wykonywać nagłych ruchów. Kiedy ból zacznie ustępować, konieczne jest obłożenie lodem kolana. Absolutnie zabronione jest nastawianie kontuzjowanego stawu! Jeśli zrobimy to nieprawidłowo, konsekwencje mogą w znacznym stopniu odbić się na stanie naszego stawu kolanowego. Do minimum powinniśmy ograniczać wszelkie niezbędne ruchy. Zazwyczaj ból skupia się na stronie przyśrodkowej kolana, stąd problemy z ruchomością w stawie. Lekarz może wydać diagnozę na podstawie prostego badania, które polega na próbie zepchnięcia rzepki do boku. Jeżeli faktycznie doszło do zwichnięcia, odczujemy spory dyskomfort.

Dla potwierdzenia diagnozy, lekarz zleca przeprowadzenie wielu dodatkowych badań (RTG, USG oraz rezonans magnetyczny). Jeśli w dalszym ciągu trudno ocenić charakter urazu, niezbędna jest artroskopia. Zabieg ten pozwala ocenić wnętrze kolana, co niekiedy wiąże się z naprawą powstałych uszkodzeń chrzęstnych.

Kolejny etap to unieruchomienie stawu kolanowego za pomocą ortezy, najlepiej ok 3-5 tygodni, choć w tej kwestii wszystko zależy od tego, z jak poważnym urazem mamy do czynienia. Dochodzenie do pełnej sprawności może trwać nawet kilka miesięcy, na końcowy sukces składa się wiele składników, o których już wcześniej była mowa. W niektórych przypadkach niezbędne jest wspomaganie się farmakoterapią w postaci leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Pomocna może być również fizykoterapia, czyli zabiegi, które mają przynieść ukojenie.

Najpopularniejsze to: laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, a także elektrostymulacja.

Jak już jednak wspomnieliśmy, początkowe etapy rehabilitacji wymagają zastosowania ortezy. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju modele, więc nie ma jednego uniwersalnego, który okaże się pomocny przy wszystkich schorzeniach.

QKN00091Pierwszy z opisywanych przykładów jest pomocny w przypadku zespołu rzepkowo-udowego czy zapalenia wiązadła rzepki oraz przyczepu wiązadła do szczytu rzepki. Opaska jest wyprodukowana z miękkiej dzianiny i posiada regulowaną taśmę, dzięki której można dopasować obwodowo ortezę, a także zaaplikować odpowiednią kompresję. Posiada również specjalną wkładkę z silikonu, której zadaniem jest wywieranie nacisku na więzadło rzepki.

orteza_stawu_kolanowego (2)W razie problemów z przeciążeniami stawu kolanowego czy silnymi bólami i stanami zapalanymi, można postawić na inny model ortezy, która jest wytwarzana z oddychającej i elastycznej dzianiny. Jest wyposażona w specjalny pierścień, który otacza rzepkę i blokuje boczną ruchomość, aby umożliwić pełną rozpiętość ruchów stawu. Stanowi ona idealny model dla sportowców, którzy mają problem z zachowaniem stabilizacji rzepki.

Proces rehabilitacji może się opóźniać, kiedy nie będzie ustępował obrzęk rzepki, a może na to wpływać wiele czynników, takich jak alkohol, masaże, maści rozgrzewające czy gorący prysznic. Powinniśmy się tego wystrzegać, jeśli zależy nam na szybszym powrocie do formy.

Pozdrawiam, Qmedinfo.pl