Opublikowano:: śr, Lut 3rd, 2016

Znaczenie obrabiarek CNC

Koncepcja numerycznego sterowania obrabiarkami CNC powstała już pod koniec lat 40-tych w instytucie technologii, gdzie opracowywano rozwiązania dla amerykańskiego lotnictwa. W oparciu o funkcje matematyczne opisujące kształt przedmiotu udało się opracować sterowanie przetwarzające wyrażone matematycznie funkcje na ruchy frezarek.

6d1f0d08b38d73e7c449bdd1b78461307d050f14Okazało się to możliwe, dzięki rozwojowi elektronicznego przetwarzania danych. Początkowo ciąg informacji sterowniczych w postaci liter i liczb określano skrótem NC (Numerical Control). Przypadający na okres lat 70-tych rozwój mikrokomputerów przyczynił się do powstania skomputeryzowanych układów, które od tego momentu zaczęły być określane jako CNC (Computer Numerical Control).

Żyjemy w czasach, w których globalizacji podlegają niemal wszystkie sfery życia – w tym oczywiście gospodarka. Wszyscy chcą, aby możliwe było wytwarzanie jak największej ilości dóbr w jak najkrótszym czasie. Tylko w ten sposób można osiągnąć sukces i liczyć się na rynku. W obszarach przemysłowych na gruncie budowy maszyn i urządzeń, konieczność innowacyjności procesów jest spowodowana potrzebą osiągania zadowalających efektów zarówno technicznych, jak i ekonomicznych w celu nadążania za warunkami narzucanymi przez konkurencyjność produkcji.

Rozwój obrabiarek CNC pod względem ich konstrukcji oraz rozwój systemów sterowania odpowiada na zapotrzebowanie odnośnie wymagań rynku w zakresie dokładności i precyzji wykonawstwa. Tolerancja na ewentualne odchylenia od norm jest coraz mniejsza, dlatego przed urządzeniami i operatorami maszyn stawiane są coraz większe wyzwania. Rozwój następuje niezwykle szybko w różnych kierunkach.

Chodzi o rozwój cyfrowych układów sterujących, gdzie dzięki zastosowaniu minikomputerów dochodzi do znacznego zwiększenia zakresu i jakości zawiadywania układem, rozwój urządzeń poprzez ulepszanie układów obrabiarek pod względem napędowym i pomiarowym (w ten sposób stają się one lepiej przystosowane do sterowania elektronicznego, a także rozwój odnoszący się do automatyzacji przygotowań produkcji i udoskonalanie języków oraz systemów programowania.

Dzięki obrabiarkom CNC firmy mogą zaoferować niższe ceny zamawianych produktów, większą dokładność zamawianych elementów, możliwość znacznego skrócenia czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych elementów i ich znacznie większą powtarzalność. Zdaniem właścicieli największych firm utrzymywanie wysokiej jakości ciągłości produkcyjnej byłoby niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych urządzeń.

Tylko maszyny wyposażone w numeryczne sterowanie są w stanie wykonać poszczególne elementy z pełną powtarzalnością i precyzją. Stosowane kiedyś z dzisiejszego punktu już dość prymitywne metody zupełnie nie sprawdziłyby się w dzisiejszych czasach, szczególnie w najbardziej zaawansowanych gałęziach gospodarki, do jakich bez wątpienia należy np. produkcja samochodów i nie mogłyby zastąpić choćby zaginarki do blachy. Oczywiście należy pamiętać o tym, że wymaga to znacznie bardziej wykwalifikowanych pracowników, którzy systematycznie muszę podnosić swoje umiejętności.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.