Opublikowano:: czw, Sty 7th, 2016

Zimowe fotografowanie

Zima to bardzo specyficzna pora roku, zwłaszcza dla osób, które zajmują się fotografowaniem, gdyż należy zapomnieć o zasadach, które obowiązują latem. Zimą może być naprawdę pięknie, jeśli sprytnie ominiemy czyhające na nas pułapki. Należy elastycznie reagować na wszelkie niespodziewane sytuacje.

photographer-554946_960_720Podstawą jest akumulator. Podczas mrozów wydajność zasilania jest zdecydowanie słabsza niż w ciepłe dni, więc istnieje spore ryzyko, że bateria się wyczerpie, zanim skończymy sesję. Zatem niezbędny będzie dodatkowy akumulator – tak na wszelki wypadek. Zimą temperatury potrafią zejść mocno poniżej zera, więc o poruszenie aparatem nie jest zbyt trudno, jeśli zaczną nam się trząść ręce. Otrzymamy nieostre zdjęcie, które nadają się tylko do usunięcia. W takim przypadku odpowiedni ubiór to podstawa. Nie można jednak przesadzać z warstwami, gdyż może na tym ucierpieć komfort naszej pracy.

Żeby idealnie oddać zimową scenerię, konieczne jest ustawienie odpowiedniego trybu. W innym wypadku poziom jasności w kadrze będzie zupełni inny niż w rzeczywistości. Dlatego w takiej sytuacji warto posłużyć się funkcją kompensacji ekspozycji, która określona jest symbolem, który widać na załączonym zdjęciu. Chyba nie musimy przypominać, że tryb automatyczny podczas fotografowania zimą się nie sprawdza, jeśli chcemy otrzymać zdjęcia najwyższej jakości. Śnieg odbija o wiele więcej światła niż zielone liście, więc bez ręcznej korekty się nie obejdzie. Należy także wybrać prawidłowy sposób mierzenia światła. Ponadto, niezbędne jest ustawienie odpowiedniego balansu bieli na zdjęciu, co zimą jest bardzo istotne, bowiem śnieg odbija sporo światła i w konsekwencji otrzymamy kolorystykę niezgodną z rzeczywistością. Profesjonalne lustrzanki pozwalają na ręczne korygowanie temperatury barw. Pomocny jest także tryb zapisu RAW, pozwalający zachować większą kontrolę nad obrazem.

314277745_59c36f21ef_zSama pogoda odgrywa spore znaczenie. Można wiele naprawić odpowiednimi ustawieniami trybów, ale nie ma nic piękniejszego niż wczesny ranek i czysty śnieg. Pamiętajcie, że sesje zimowe powinny rozpoczynać się dosyć wcześnie, gdyż dni są krótkie, a im wcześniej, tym lepiej. Kto rano wstaje temu, Pan Bóg daje… bogatą kolorystykę, ciekawe cienie i delikatniejsze oświetlenie.
Są jednak miłośnicy zdjęć o zachodzie słońca, kiedy można uwiecznić fantastyczną mgiełkę podświetloną promieniami. Jeśli wykonujemy portret, polecamy doświetlić lampą błyskową. Natomiast kiedy fotografujemy nocą, wtedy warto zabrać ze sobą stabilną podporę w postaci profesjonalnego statywu. Jeśli brakuje odpowiedniej dawki światła, wtedy z pomocą przychodzi wyższa czułość ISO, dzięki czemu skrócimy czas naświetlania.

Przede wszystkim bądźmy kreatywni, szukajmy niestandardowych ujęć, wyczekujmy na świeżo prószący śnieg, który powoli pokrywa drogi. Bawmy się makrofotografią, uwiecznijmy np. zamarznięty owoc czy piękny sopel lodu.

Pozdrawiamy, Ncstudio.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.