Opublikowano:: śr, Lis 25th, 2015

Zima. Jak uchronić się przed upadkiem?

Zima to bardzo trudny czas nie tylko dla kierowców czy drogowców, ale również dla pieszych, którzy z różnych powodów mają problemy z chodzeniem. W takiej sytuacji niezbędna jest prewencja upadków osób starszych, które często obawiają się wyjść z domu, aby zapobiec utracie równowagi na śliskiej nawierzchni, co może skutkować kolejnym urazem. Upadki to jedna z głównych przyczyn utraty sprawności przez osoby starsze, które dużo bardziej odczuwają skutki przewrócenia się niż młodzi ludzie. Z czasem stają się coraz mniej mobilni i mniej aktywni. Mamy do czynienia z błędnym kołem. Im mniej takie osoby są sprawne, tym ryzyko upadku jest większe. Statystyki mówią, że co trzecia osoba po 65. roku życia doznaje upadku minimum raz w roku, a po 80. roku upada nawet co 2 osoba.

10967676036_97bff0999b_oPrzyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Można jest usystematyzować i podzielić na dwie podstawowe grupy: zewnętrzne (dotyczące np. otoczenia, nierównego chodnika, złych warunków atmosferycznych czy nieprawidłowo dobranych butów) oraz wewnętrzne (wynikające z problemów zdrowotnych). Z wiekiem pojawia się wiele schorzeń, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do wzrostu ryzyka upadku. Powstają problemy z narządem słuchu, czuciem powierzchownym czy układem kostno-stawowym. Zdarza się, że nie w stanie poprawnie określić odległości pomiędzy przeszkodami. Niestety, w rezultacie dochodzi do poważnych konsekwencji, w postaci złamań, urazów głowy czy stłuczeń. Skoro mamy coraz niższe temperatury, warunki pogodowe znacznie się pogarszają, to należy zacząć myśleć o skutecznej profilaktyce.

Jak zapobiec upadkom?

man-569099_640Niezbędną pomoc można uzyskać w sklepach ze sprzętem medycznym czy rehabilitacyjnym, które oferują różnego rodzaju laski, trójnogi czy balkoniki. Priorytetem jest utrzymanie równowagi i bezpieczne pokonanie sporego dystansu, aby wyjście z domu nie wiązało się ze strachem przed upadkiem. Podstawowym celem jest zagwarantowanie stabilnej postawy podczas chodu oraz pionizacji, dzięki czemu można samodzielnie się poruszać. Zimą istotny jest również prawidłowy dobór obuwia, który pozwoli przemieszczać się w bezpieczny sposób. Mamy tutaj przede wszystkim na myśli podeszwy antypoślizgowe, które można bardzo szybko włożyć i ściągnąć, a ponadto są lekkie i ciepłe, nie zaburzają naszego komfortu chodzenia. Trzeba jednak je odpowiednio dopasować, zwłaszcza, jeśli występują zniekształcenia w obrębie stopy. Ich zadaniem jest także właściwe stabilizowanie kostki.

Wybór laski

Jeśli chodzi o laski, to przy dobieraniu modelu zwróćmy przede wszystkim uwagę na wysokość, która jest uzależniona od wielu czynników, takich jak długość rąk oraz nóg, a także sposób chodzenia, kąt pochylenia starszej osoby. Laskę powinniśmy nosić, uginając w połowie ramię, a rączka musi być na wysokości biodra. Na rynku można znaleźć laski w różnych kolorach, wykonane z rozmaitych rodzajów materiałów. Znajdziemy modele rozsuwane, składane, chowane w specjalnych pokrowcach, a także wyposażone w przydatne antypoślizgowe nakładki – niezbędne zimą. Podstawą jest zapewnienie sobie wygody i bezpieczeństwa podczas poruszania się, a wybór konkretnego modelu należy skonsultować ze specjalistą, gdyż nieprawidłowe korzystanie z laski może przyczynić się do upadku. Zamiast pomóc może nam zaszkodzić. Jako że wielkimi krokami zbliża się przedświąteczny okres, chcemy przestrzec, żeby nie kupować osobom starszym lasek, kul czy balkoników w prezencie. Jest to ryzykowne, gdyż priorytetem przy wyborze jest funkcjonalność, a dopasowanie bez użytkownika jest niemożliwe.

cropped (7)Do wyboru mamy wiele rodzajów lasek, a jedną z nich jest tzw. „trójnóg” (na zdjęciu), czyli sprzęt idealnie dostosowany do osób, które zmagają się z urazami kończyn dolnych, próbują na nowo się nauczyć chodzić, ale również taka laska jest przydatna jako podparcie podczas chodzenia, skutecznie zapobiega upadkom, jeśli jest właściwie dopasowana. Wykonana jest z aluminium, a do produkcji podstawy użyto stali, żeby zwiększyć stabilność. Ponadto, laska wyposażona jest w trzy punkty podparcia, które zostały zakończone antypoślizgowymi zabezpieczeniami, a także anatomicznie profilowany uchwyt. Alternatywą jest laska „czwórnóg”.

Można również zaopatrzyć się w laskę składaną, która pozwala na szybkie złożenie i schowanie jej do plecaka lub torby, a niewątpliwym jej atutem jest także rękojeść, która w idealny sposób dopasowuje się do dłoni.

Lekarze jednomyślnie uważają, że ruch ma spore znaczenie w profilaktyce upadków starszych osób, a systematyczna aktywność ruchowa może w znaczny sposób łagodzić wpływ wieku na organizm. Sprawność zostanie zachowana zdecydowanie dłużej, a pomóc mogą w tym wspomniane laski, kule czy balkoniki, które pozwolą zniwelować strach związany z wyjściem z domu. Zima wcale nie musi być taka straszna.

Pozdrawiamy, Mdh.pl