Opublikowano:: śr, Wrz 16th, 2015

Zawód podwyższonego ryzyka

Każda dziedzina życia musi się rozwijać, a spora konkurencja ma na to duży wpływ. Pojawia się wiele nowych firm, ze świeżym umysłem, innym spojrzeniem na pewne kwestie, więc innowacyjne rozwiązania są nieuniknione. Tak jest m.in. z filmowaniem, które nie tylko zaczyna wykorzystywać do swoich celów technologię 4K, ale również jeszcze mało popularne w naszym kraju – drony.

15425039962_5c621c7eee_zPod tym względem rynek w Polsce dopiero raczkuje, ale i tak możemy natknąć się na wiele firm, które się w tym specjalizują, dlatego ceny systematycznie spadają, a konkurencja wzrasta, więc tym samym jakość wykonanych ujęć jest coraz wyższa. Taka zależność, która z pewnością cieszy potencjalnych Klientów, których nie było wcześniej stać na takie rozwiązanie. Jednak w dalszym ciągu mamy do czynienia z problemami natury kompozycyjnej czy obróbką.

Rynek fotograficzny jest bardzo dynamiczny, gdyż jeszcze niedawno popularne było filmowanie czy robienie zdjęć z paralotni, motolotni lub z niewielkich rozmiarów helikopterów. Obecnie stawia się na drony, który są tańsze w eksploatacji, a ponadto dają sporą swobodę kadrowania. Duża w tym zasługa specjalnych zewnętrznych monitorów, dzięki którym otrzymujemy na bieżąco dobry podgląd obrazu.

Wiele firm, które są zainteresowane nagrywaniem z powietrza, często nie mają zbyt dużego pojęcia o kwestiach ekonomicznych czy świetnej jakości takich ujęć. Dlatego odmawiają po usłyszeniu ceny. Świadomość Klientów jednak się powoli zmienia, potrzebują czasu, żeby sobie uzmysłowić, jak dobre filmy dzięki takiej inwestycji otrzymają, co wpłynie na efekt końcowy całej kampanii reklamowej. Dlatego większość nie chce przeskoczyć kilka poziomów wyżej i postawić na drona, zadowalając się filmami z małym kamerek GoPro. Dla nich podstawą jest nieszablonowe ujęcie, jakość nie musi być najwyższa. W przypadku dronów – lustrzanka to już standard.

drone-21Dużym problemem w przypadku filmowania z powietrza mogą być niekorzystne warunki atmosferyczne, na co należy wziąć poprawkę. Nie zawsze mamy komfort w postaci bezwietrznego dnia. Wtedy ważną kwestią jest deadline. Jeśli potrzeba materiału na „wczoraj”, to żadne wymówki nie wchodzą w grę i operator musi wzbić się na wyżyny swoich umiejętności, pracując w pocie czoła i w sporej dozie ryzyka.

Drony dają bardzo dużo możliwości, o czym przekonują się w Amazonie, który chce wykorzystać je przy wysyłaniu paczek. Ma uruchomić Prime Air w ciągu roku. To będzie rewolucja. Podobnie jak nagrywanie ślubów… z drona. Nie jest w takiej sytuacji konieczne stosowanie bardzo drogiego sprzętu, gdyż nagrywanie odbywa się za dnia, mając do dyspozycji dobre światło. Drony odmieniają postrzeganie filmowania.

Pozdrawiamy, Ncstudio.pl