Opublikowano:: czw, Sie 6th, 2015

Zaopiekuj się swoim drzewem

Dbanie o ogród wymaga wiele czasu i uwagi. Jednak dla wielu jest to przede wszystkim relaks. Praca w ogrodzie często uspokaja, pozwala odetchnąć świeżym powietrzem i zająć się czymś ciekawym. Jednym z najważniejszych zabiegów w ogrodzie, gdzie rosną drzewa owocowe jest ich przycinanie. Zabieg, dzięki któremu nie tylko nadajemy koronom odpowiedni kształt, ale również powodujemy, że owoce staną się bardziej soczyste i smaczne.

W zależności od drzew, ich gałęzie podcinamy w różnych okresach roku. Jabłonie czy grusze ciąć można w okresie, gdy zima jeszcze nie odpuściła, lecz gdy mrozy nie są już tak doskwierające. Drzewa te są najbardziej odporne na działanie mrozów, dlatego ich podcinanie można zacząć tak szybko. W tym wypadku będą to okolice końcówki lutego. Z kolei śliwy, morele, brzoskwinie i nektarynki przycinać należy w momencie, kiedy na drzewach pojawiają się pąki. Pamiętajmy jednak, że w zimowe cięcie najlepiej sprawdza się w przypadku młodych drzew pestkowych. Starsze rośliny najlepiej ciąć w okresie letnim, kiedy zbierzemy wszystkie owoce. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka infekcji, które grożą starszym drzewom. Letnie przycinanie zaleca się również w przypadku drzew takich jak wiśnie czy czereśnie. Powód jest dokładnie taki sam, dbałość o to, aby nie narazić drzew na niepotrzebne infekcje, które koniec końców mogą prowadzić do obumarcia rośliny.

apple-tree-380196_640Podcinanie gałęzi przede wszystkim ma na celu odpowiednie ukształtowanie korony drzewa tak, aby wyeliminować pędy, które powodują destrukcję idealnej bryły. W tym wypadku wycinamy wilki oraz inne zbędne gałęzie, które destabilizują idealny obraz naszego drzewa. Dodatkowo warto jest zwrócić uwagę na miejsca, w których gałęzie rosną zbyt gęsto. W takiej sytuacji konieczne jest podcięcie poszczególnych gałęzi, które da innym odrobinę więcej przestrzeni. Podcinając gałęzie, należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Przede wszystkim usuwamy gałęzie, które rosną, kierując się ku dołowi, do środka korony czy te, które krzyżują się i splatają. Oprócz uzyskania odpowiedniego kształtu powinno nam zależeć przede wszystkim na odpowiednim doświetleniu drzewa, które spowoduje jego rozwój.

Jeśli mamy w planie podcinanie młodych drzew, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, że powoduje ono zatrzymanie wzrostu poszczególnych gałęzi. W takiej sytuacji najlepiej ograniczyć się jedynie do nadania odpowiedniego kształtu koronie młodego drzewka.

Podczas samego cięcia należy zwrócić uwagę na to, że najpierw rozpoczynamy pracę od wycięcia kilku grubszych konarów, po to, aby doświetlić jego wnętrze. Dopiero później zabieramy się za cięcie drobniejszych gałęzi. Tutaj wycinamy gałęzie, które położone są bardzo blisko siebie, aby zyskać nieco przestrzeni. Zabieg ten jest konieczny, aby poszczególne gałęzie nie zacieniały się wzajemnie i nie przeszkadzały w rozwoju.

Podcinanie gałęzi jest jednym z ważniejszych procesów, które niezbędne są w prowadzeniu ogrodu. Dzięki niemu drzewa będą zdrowe, a owoce smaczne. Nikt przecież nie chce hodować drzew, których owoce nie są lepsze, aniżeli te oferowane w supermarketach.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.