Opublikowano:: pt, Gru 4th, 2015

Zalety ogrzewania pelletem

Na rynku grzewczym dostępnych jest wiele możliwości: piece na gaz, olej, drewno, węgiel, pellet czy biomasę. Szeroki wybór może nie ułatwiać decyzji. Szczególnie gdy wszystkie paliwa mają swoje wady i zalety. Jednak to pellet w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny i cieszy się zainteresowaniem wielu osób.

W związku z tym warto bliżej przyjrzeć się zaletom tego materiału grzewczego:

  • Czystość

Central_heating_unitPellet zazwyczaj jest dystrybuowany w workach o wadze od 15 do 25 kilogramów. Dzięki temu bardzo wygodnie się go transportuje i składuje. Do przewiezienia pewnej ilości wystarczy jedynie samochód osobowy, a składowanie może odbywać się w dowolny sposób . Co warto podkreślić – jest przy tym sucho i czysto. Pod nazwą pellet kryją sprasowane czyste trociny bez żadnych dodatków. Wydzielają piękny zapach drewna, dzięki czemu wchodząc do pomieszczenia, w którym znajduje się pellet, za każdym razem czujemy się trochę jakbyśmy odwiedzali las. Czyszczenie kotła w przeciętnej wielkości domu, w którym używa się tego paliwa jest całkowicie bezproblemowe. Wystarczy raz na kilka tygodni zebrać niewielką ilość popiołu. Jest to luksus o jakim nie mogą pomarzyć ci którzy korzystają z węgla, gdzie odpadów za każdym przybywa. Niektóre z pieców mają też zdolność samooczyszczania, dzięki czemu jedynym obowiązkiem pozostanie napełnianie (również należy do czystych zajęć) i coroczny przegląd techniczny. Z takiego rozwiązania często korzystają większe instytucje, które pozbywają się problemu nadmiernej emisji spalin.

  • Wygoda korzystania

Dobrze dobrany zbiornik może sprawi, że wystarczy sporadyczne zaglądanie do kotłowni. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polska jest jednym z większych w Europie producentów pelletu. Duża dostępność powoduje większą rywalizację cenową, co jest korzystne dla wszystkich klientów. Warto wspomnieć, że pellet można wykorzystać też do pieców kominkowych. Odpowiednio dobrane sterowanie i regulacja kotłów daje możliwość swobodnego pozostawienia ich nawet na tydzień.

  • Korzystna cena

Pellet produkuje się z resztek tartacznych i przemysłu drzewnego, ale zdarza się też, że jest też produkowany z roślin energetycznych. Cena utrzymuje się na stałym poziomie, a ewentualne zmiany nie są większe niż w przypadku innych paliw. Jako że jest to krajowy materiał grzewczy koszt nie jest w takim stopniu zależy od wielu niezależnych czynników, takich jak np. sytuacja geopolityczna na świecie.

  • Ochrona środowiska

Wszyscy bardzo życzyliby sobie, tego by nad miastami nie unosił się tak duży smog jak obecnie. Nadzieją na to jest popularyzacja ekologicznego stylu życia, ochrony środowiska czy alternatywnego ogrzewania. Pallet jako paliwo odnawialne w procesie spalania jest w całości pochłaniany przez rośliny, dzięki czemu do atmosfery nie przedostaje się szkodliwy dwutlenek węgla. Działania Unii Europejskiej zmierzające do oczyszczania powietrza i zmniejszania efektu cieplarnianego mogą sprawić, że niedługo wszyscy będą zobligowani do zmiany sposobu ogrzewania. Nie ma się jednak czego obawiać – większość osób, które zdecydowały się na materiały odnawialne, twierdzi, że nie chce wracać do poprzedniego sposobu ogrzewania.

Ważnym aspektem jest też bezpieczeństwo ogrzewania pelletem. Chodzi m.in. o funkcje w kotle, które uniemożliwiają cofanie się ognia w kierunku zasobnika, kontrolę przekroczenia temperatury krytycznej czy kontrolę wody w zbiorniku. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej osób będzie się interesowało alternatywnymi sposobami ogrzewania. Odbędzie się to z korzyścią dla nich, jak i dla nas wszystkich.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl