Opublikowano:: śr, Wrz 2nd, 2015

Zalety monitoringu miejskiego

Spacerując ulicami miasta, powinniśmy czuć się bezpiecznie, niestety nie zawsze tak jest. Pomimo zwiększonej liczby patroli policja nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich fragmentów miasta. Dlatego też aby zwiększyć bezpieczeństwo każdego z nas w miastach już od dłuższego czasu stosuje się monitoring miejski. Ale czy liczba kamer oraz obszar jaki pokrywają jest wystarczający dla naszego bezpieczeństwa?

Tam gdzie występuje brak kamer, lub ich liczba jest niewystarczająca można zaobserwować zwiększoną liczbę wykroczeń do których zaliczają się rozboje, kradzieże, włamania itp. Do takich wydarzeń dochodzi nawet kilkadziesiąt razy dziennie w całym kraju. Nie zawsze jednak istnieje możliwość złapania kogoś na gorącym uczynku. Bez wszechobecnych kamer monitoringu wizyjnego identyfikacja przestępcy mogłaby być niezwykle utrudniona. Jednak dzięki wysokiej jakości kamerom, ustalenie tożsamości takiej osoby nie stanowi żadnego problemu. Warto zauważyć, że monitoring miejski to system nawet kilkuset kamer, których działanie podporządkowane jest kilku osobom zasiadającym w centrum obserwacyjnym.

Największe miasta już od kilkudziesięciu lat inwestują w ów system. Władze Warszawy do tej pory zainwestowały w 406 kamer zintegrowanych w miejskiej sieci monitoringu wizyjnego. Jednak całkowita liczba kamer, które obserwują Stolicę, wynosi 8919. W tę liczbę wliczyć należy instalacje zarówno naziemną, podziemną, jak i mobilną. Te ostatnie stanowią 60% wszystkich urządzeń systemu. Z kolei w Poznaniu w ramach systemu monitoringu wizyjnego działa 471 kamer, które codziennie kontrolują życie Poznaniaków. Wrocław monitorują 103 kamery, Toruń 128 kamer (w ciągu najbliższego roku liczba ma wzrosnąć dwukrotnie), Gdańsk to 125 kamer monitorujących miasto. Dziś monitorowane są już nawet małe miejscowości, gdzie przestępczość praktycznie nie istnieje. Wszystko dlatego, że poza wzrostem poczucia bezpieczeństwa społeczeństwa, przeznaczeniem kamer jest działanie prewencyjne. Nie chodzi tutaj jedynie o bójki czy kradzieże, ale również przeciwdziałanie aktom wandalizmu. Poza gromadzeniem materiałów dowodowych przeciwko złodziejom, włamywaczom czy chuliganom, monitoring wizyjny ma również za zadanie kontrolowanie ruchu ulicznego. Ma to duże znaczenie przy ewentualnych kolizjach czy wypadkach. Nagranie przydaje się przede wszystkim przy ustalaniu sprawców takich zdarzeń.

Wpływ monitoringu na społeczeństwo można bardzo łatwo zweryfikować. W Poznaniu, gdzie mamy do czynienia z dość dużą liczbą kamer uzyskano wymierne efekty. Zanotowano przede wszystkim ogólny spadek przestępczości – w rejonie Starego Rynku liczba bójek i pobić zmniejszyła się o 40%, z kolei przestępstwa narkotykowe o ok. 60%. Dane pochodzą ze źródeł policyjnych, dlatego są w pełni wiarygodne. Dodajmy do tego ogólny spadek aktów wandalizmu czy kradzieży kieszonkowych, a znacząco zwiększymy poziom poczucia bezpieczeństwa. Z kolei efektem pracy warszawskiego systemu monitoringu wizyjnego w latach 2007 – 2012 było wykrycie 72 499 czynów zabronionych, w tym 6 210 przestępstwa i 66 289 wykroczeń.

Te liczby pozwalają stwierdzić, że monitoring miejski jest niezwykle skutecznym narzędziem w rękach policji czy straży miejskiej. Oczywiście są pewne granice i regulacje prawne określające zasady stosowania monitoringu niemniej jednak nie ulega wszelkim wątpliwością to że monitoring miejski w znaczący sposób wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa.

Pozdrawiamy, Rettpol.com.pl