Opublikowano:: pt, Sty 22nd, 2016

Zalety maszyn CNC

Maszyny CNC służącego do obróbki metalu stały się na przestrzeni ostatnich lat bardzo popularne. Są to tokarki, frezarki, giętarki do blachy czy gilotyny. Wielu operatorów nie wyobraża już sobie powrotu do wykorzystywania tradycyjnych urządzeń, które wymagały ręcznego obsługiwania. Samodzielnie trzeba było ustawić obrabiany materiał, wrzeciono, a także wszystkie wymiary. Wszystkie te czynności są niezwykle czasochłonne i nawet przy zachowaniu dużej precyzji starań, nie wszystko udaje się zrobić dokładnie. Ewentualne błędy są kosztowne, ponieważ stwarzają konieczność wykorzystania znacznie większej ilości materiału.

c69d1804382868953602200009970d9b1436e4ccW przypadku wykorzystywania konwencjonalnych urządzeń, często okazywało się, że cała praca przestała w ogóle być opłacalna, ze względu na konieczność ponownego zakupu surowca. Zwłaszcza wtedy gdy chodziło o elementy o znacznej powierzchni. Dlatego tak wielu przedsiębiorców wykazuje coraz większe zainteresowanie bardziej zaawansowanymi maszynami programowanymi elektronicznie.

Dokładność, jaką daje obróbka CNC (Computerized Numerical Control) czyli sterowana komputerowo, pozwala znacznie ograniczyć straty na materiałach. Pomyłki na obrabianych materiałach zdarzają się o wiele rzadziej lub są niemal wyeliminowane do zera. Czas potrzebny do zrealizowania wszystkich prac jest też wyraźnie mniejszy. Wysoka precyzja skrawania pozwala w bardzo dużym stopniu odzwierciedlić wymagania projektu. Warto przy tym wspomnieć jeszcze o możliwości obrabiania metalu w kilku wymiarach, tak jak w obrabiarkach wieloosiowych. W ten sposób wykonywane są elementy trójwymiarowe.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie, który ma znaczenie dla wielu firm produkcyjnych. Maszyny produkowane w technologii CNC dają możliwość masowego obrabiania elementów. Pozwala to ograniczyć liczbę osób wymaganych do wykonywania prac, co daje wymierną korzyść. Niekoniecznie trzeba dokonywać zwolnień, pracowników można przesunąć na inne stanowiska pracy. Cały proces na wszystkich kolejnych etapach, zostaje zautomatyzowany: podawanie surowca, skrawanie, zmiana noży skrawających, wykonanie obróbki elementu, odbiór i tak przez cały czas aż do wykonania założonej liczby produktów.

Obrabiarki CNC mają oddzielny napęd i układ pomiarowy każdej osi sterowanej numerycznie, bezstopniową regulację prędkości obrotowej i posuwów, napęd przenoszony za pomocą śrub tocznych, kompaktową i modułową konstrukcję, co znacznie ułatwia wymiany poszczególnych elementów. Cechują się też dużą mocą, nowoczesnymi materiałami narzędziowymi, automatyczną wymianą i pomiarem obrabianego przedmiotu a także samoczynnym usuwaniem wiórów.

Pozdrawiam, Cnc-projekt.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.