Opublikowano:: wt, Gru 15th, 2015

Zalety inteligentnego domu

Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie wzrasta zainteresowanie inteligentnymi systemami. Jest to zrozumiałe, ponieważ nie da się ukryć, że inteligentny dom znacznie podnosi komfort życia. Dlatego warto przybliżyć zalety, jakie wynikają z jego posiadania.

A co to właściwie jest?

13580530035_8ab51fd34dInteligentny dom zwany inaczej inteligentnym budynkiem, systemem zarządzania budynkiem, building managment system (bms), jest to określenie zaawansowanego technicznie budynku. Jest wyposażony w czujniki i detektory, a także zintegrowany system zarządzania instalacjami (oświetleniem, systemem alarmowym, klimatyzacją itd.). Dzięki informacjom pochodzącym z różnych miejsc może podlegać modyfikacjom. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy poszczególne ustawienia mogli zmieniać za pomocą smartfona, siedząc przed telewizorem. W ten sposób osiąga się niezwykle wysoką funkcjonalność, komfort, bezpieczeństwo, oszczędność wydatków czy ograniczenie emisję szkodliwych zanieczyszczeń.

Inteligentny dom – główne funkcje

Wszystkie osoby zastanawiające się po co im inteligentny dom oparty na systemie KNX, powinny pamiętać o wielu funkcjach, które oferuje ten system. Warto wymienić chociaż część z nich:

  • Sterowanie ogrzewaniem – dzięki zastosowaniu wysokiej klasy systemów możliwe jest odpowiednie wykorzystywanie ogrzewania, co w oczywisty sposób przyczynia się do oszczędności. Poszczególne pomieszczenia w domu mogą mieć indywidualną temperaturę, które zmienia się w zależności od pory dnia. Np. wieczorem ustawiamy 21 stopni, na noc 18 stopni, a rano by przyjemniej się wstawało znów powyżej 20. Takie regulowanie temperatury jest praktycznie niemożliwe w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Dom może się sam rano wietrzyć, a klimatyzacja działa tylko, gdy ktoś znajduje się w domu.
  • Symulacja obecności – to jeden ze sposób podniesienia bezpieczeństwa. Światła w domu włączają się i wyłączają co jakiś czas w różnych miejscach, aby potencjalny złodziej myślał, że ktoś znajduje się w środku. Nie odbywa się to oczywiście w sposób schematyczny, dlatego nikt nie będzie w stanie się zorientować, że to komputer, a nie ludzie.
  • System alarmowy i monitoringu – alarm może załączać się automatycznie po stłuczeniu szyby czy przekroczeniu określonego obszaru. Nad domem czuwa zestaw kamer i czujników, który bez wątpienia może w razie czego przydać się policji.
  • System przeciwpożarowy – chroni mieszkańców przed pożarem poprzez szybkie wykrycie ognia i uruchomienie automatycznego ugaszania. W tym samym czasie podnoszą się rolety i odcięty zostaje gaz. Jeżeli żadnego z właścicieli nie ma w domu, na maila lub telefon zostanie wysłane powiadomienie, że taki system został uruchomiony.

Należy pamiętać, że w tym artykule zostały wymienione tylko podstawowe funkcje, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji. Zalet jest znacznie więcej (choćby system kontroli dostępów czy system pogodowy). W przypadku wątpliwości jak funkcjonuje inteligentny dom, warto zwrócić się z pytaniem do godnej zaufania firmy, aby przybliżyła interesujące kwestie i rozwiała ewentualne wątpliwości.

Pozdrawiamy, Vigaldo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.