Opublikowano:: pon, Wrz 7th, 2015

Zakup nieruchomości we Włoszech

Sama myśl o zakupie nieruchomości za granicą dla niektórych jest już wystarczająco dużą abstrakcją. Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że zakup domu poza granicami naszego kraju wiąże się z wieloma czynnościami, które nie są warte tego, aby w ogóle myśleć o skorzystaniu z nawet najlepszej oferty. Cóż, na niektórych ograniczenia mentalne wpływają o wiele bardziej, aniżeli finansowe czy prawne. A te niekiedy nie różnią się zbyt wiele od polskich.

Dzięki temu, że w naszym kraju obowiązuje ustawa Prawo Dewizowe, możliwe jest kupno domu czy jakiejkolwiek innej nieruchomości za granicą bez specjalnego pozwolenia Narodowego Banku Polskiego. Nie jest to jednak jedyne udogodnienie. Owa ustawa daje Polakom również możliwość utworzenia zagranicznego konta bankowego bez zgody, która wcześniej była wymagana. Dziś Narodowy Bank Polski nie ma tak dużego znaczenia przy międzynarodowym handlu nieruchomościami, dlatego proces ten stał się o wiele łatwiejszy.

Jako że zarówno Włochy, jak i Polska są członkami Unii Europejskiej, obrót nieruchomościami nie jest dużym problemem dla obywateli obu krajów. Aby zakupić dom, apartament czy grunt nie potrzebujemy wizy, ani zezwolenia na pracę. Zakup przy pomocy biura nieruchomości z całą pewnością ułatwi przejście procesu zakupu, pomagając między innymi w kompletowaniu potrzebnej  dokumentacji.  Konieczne jest bowiem uzyskanie włoskiego numeru identyfikacji podatkowej, który wymagany jest w przypadku załatwiania wielu spraw w urzędach, instytucjach, czy do niektórych transakcji finansowych.

Zawieranie umowy kupna/sprzedaży nie odbiega specjalnie od sposobu zawierania podobnych umów w Polsce. Dokument powinien zostać zawarty w postaci aktu notarialnego. Nie ma znaczenia, czy dotyczy to sprzedaży bezpośredniej, czy kupna udziałów w spółkach, których majątek stanowią nieruchomości.

Pamiętajmy również, że koszt zakupu nie ogranicza się do kwoty wypłacanej właścicielowi. Do kosztów należy wliczyć przede wszystkim opłaty prowizyjne, są one dość zróżnicowane. W przypadku Włoch prowizja agencji wynosi zazwyczaj 3% ceny zakupu. We Włoszech prowizję biura płaci zarówno sprzedający jak i kupujący. Opłaty notarialne z kolei, podobnie z resztą, jak w wielu innych krajach uzależnione są od ceny nieruchomości. Jednak kwota ta nie przekracza zwykle 3% ceny zakupu.

document-428330_640Konieczność płacenia podatków nie ominie nikogo. W przypadku Włoch niezbędne jest opłacenie podatku rejestracyjnego – 3% ceny dla osób posiadających już stałe miejsce zamieszkania na terenie Włoch, 7% dla osób mieszkających poza granicami kraju. Z kolei kupując nowo wybudowaną nieruchomość, zamiast podatku rejestracyjnego uiszczamy podatek VAT – 4% dla obywateli, 10% dla osób kupujących kolejne mieszkanie czy dom oraz 20% w przypadku zakupu nieruchomości luksusowej. Ostatnią należnością, którą należy uregulować, jest podatek od ksiąg wieczystych – aktualnie 130 euro lub 1% ceny nieruchomości w przypadku zakupu kolejnego domu. Oczywiście nie można zapomnieć o kosztach pobocznych, które należy doliczyć do ogólnej kwoty zakupu – adwokat, przewalutowanie, geodeta, tłumacz czy inne opłaty związane z przeprowadzką.

Być może dla wielu jest to zbyt dużo kroków, które należy wykonać, aby spełnić swoje marzenie. Jednak pamiętajmy, że marzenia są po to, aby je spełniać, a im więcej wysiłku włożymy w ten proces, tym większa będzie finalna satysfakcja.

Greg-nieruchomości.pl