Opublikowano:: czw, Lut 11th, 2016

Zakładamy ogród cz.1. Projekt i ukształtowanie terenu

Luty miesiącem na planowanie ogrodu? Czemu nie! Sezon jeszcze się nie rozpoczął, a zaprojektowanie ogrodu wymaga nieco czasu. Dobrze jest więc wszystko rozpisać i przestrzegać podanej kolejności. Dzięki temu zawczasu będziemy w stanie określić nasze potrzeby i preferencje oraz dostosować je do możliwości finansowych. Dużo zależy także od wielkości działki i ukształtowania terenu. Oto przewodnik – krok po kroku – jak założyć własny przydomowy ogród. Na początek projekt i kształtowanie terenu.

6363944271_41bdeed0b5_oZaczynamy od planu. Wykonujemy go na papierze, w skali 1:100 (1 cm na a rysunku odpowiada 1 m w terenie). Działanie to nazywamy inwentaryzowaniem posesji. Musi ona objąć całą działkę oraz najbliższą okolicę wzdłuż jej granic. Następnie dokonujemy podziału przestrzeni. Podstawowymi strefami, które możemy wydzielić, są strefa reprezentacyjna (bezpośrednio przed domem), wypoczynkowa (z tarasem, altaną, wokół placu zabaw), użytkowa (ogródek warzywny, sad, zielnik) i gospodarcza (na której stoją pomieszczenia gospodarcze, np. na drewno, narzędzia).

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zaprojektować ogród, lepiej zwróć się z tym do specjalisty. Kompleksowy projekt obejmie opracowanie koncepcji, projekt wykonania (może być uzupełniony o projekty częściowe dotyczące odwodnienia, kształtowania terenu, oświetlenia), kosztorys oraz szkice, przekroje, wizualizacje. Najważniejsze są jednak projekty koncepcyjny oraz częściowe, mówiące o tym, jak poprowadzić instalację odwadniającą, nawadniającą czy elektryczną.
Nie ma jednego, uniwersalnego projektu. Dlatego też nie da się określić stałej ceny jego stworzenia i wykonania. Na szczęście zlecenie wykonania projektu to zwykle zaledwie 10 procent całkowitych kosztów założenia ogrodu.

Pierwszym praktycznym etapem jest kształtowanie powierzchni. Proces ten, nazywany niekiedy niwelacją bądź profilowaniem, polega na wyrównaniu podłoża poprzez usunięcie części gruntu z określonych miejsc oraz nawiezienie ziemi w inne miejsca. Teren wyrównujemy do poziomu sąsiednich posesji, jednak z zachowaniem niewielkich spadków przy ogrodzeniu, co pozwoli odpływać wodzie opadowej. Oczyszczenie gruntu polega także na usunięciu wszelkich samodzielnie rozsianych drzew i krzewów. Jeśli działkę porastają stare drzewa, na ich wycinkę musimy mieć pozwolenie urzędu 8936949015_78d3d3edd8_zgminy.

10-15 cm wierzchniej warstwy ziemi należy po zdjęciu z terenu przyszłego ogródka zgromadzić w jednym miejscu. Potem wykorzystamy ją pod trawnik lub rabaty. Jeśli chcemy stworzyć teren pagórkowaty, najpierw nasypujemy gruz. Następnie przykrywamy go kilkoma warstwami zdjętej wcześniej ziemi pochodzącej z głębszych warstw. Aby pagórków nie rozmył deszcz, musimy je zabezpieczyć siatką. Łagodniejszym zboczom (do 30 stopni) wystarczy zabezpieczenie w postaci korzeni trawy, którą posadzimy w późniejszym czasie. Podobnie jak na terenie płaskim, będziemy mogli użyć do tego celu trawy z rolki, mieszanki nasion do wysiewu albo specjalnej agrowłókniny z wprasowanymi nasionami traw.

Ostatnim elementem kształtowania terenu ogrodu jest rozłożenie żyznej gleby. Jeśli działka jest mała, gleby powinno wystarczyć nam na cały obszar pod trawę i rośliny. Warstwę 5-10 cm ziemi mieszamy z podłożem i dzięki temu mamy gwarancję, że cennej ziemi nie wypłucze deszcz.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl