Opublikowano:: wt, Lip 7th, 2015

Zadbaj o trawnik

W ogrodzie trawa to podstawa. Sama wielkość naszego trawnika nie ma specjalnego znaczenia. Może to być 5, 10 czy 100 m², każdy w swoim ogrodzie trawnik mieć powinien. Nie jest to jedynie kwestia tego, że zielona powłoka gleby wygląda przyjemnie, miło i dość estetycznie, ale również jest to kwestia tego, że nasz trawnik wiosną czy latem staje się miejscem socjalizacji. To tutaj wystawiamy stolik, krzesła, grill czy leżaki. To tutaj bawią się nasze dzieci, to tutaj biega nasz pies. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak dobrze zadbany jest nasz trawnik, a warto zwrócić na to uwagę szczególnie latem, kiedy to słońce opala źdźbła trawy.

lawn-care-643555_640Podstawową sprawą w dbaniu o nasz trawnik jest to, aby regularnie i często kosić nasze podwórko. Jest to kwestia dość istotna. Ma to ważny wpływ na kondycję trawy. Przede wszystkim dzięki częstemu koszeniu rozrastają oraz wzmacniają się jej korzenie. Częste używanie kosiarki ograniczy rozwój chwastów, które bardzo często niszczą estetykę naszego pięknego ogrodu.

Należy zaznaczyć, że trawa rośnie dość szybko, dlatego powinniśmy kosić ją co najmniej raz w tygodniu. Oczywiście nie jest to konieczne, jeśli nie zależy Ci na wybitnie pięknym trawniku. Ważne jest, żeby wysokość trawy nie przekraczała określonej granicy (8 cm). Pamiętajmy, że nie należy dopuścić do zakwitnięcia trawy, wtedy ścięte źdźbła będą już nieatrakcyjne. Poza tym, im wyższa trawa, tym kosiarka ma większy problem podczas jej pracy. Kolejnym istotnym punktem jest to, że przed przystąpieniem do procedury koszenia, należy zwrócić uwagę na pogodę i stan naszego trawnika. W momencie, gdy trawa jest wilgotna, warto jest zmniejszyć prędkość obrotów naszej kosiarki. Zapobiegnie to przyklejaniu się resztek trawy na częściach urządzenia. Dzięki temu praca kosiarki nie będzie zakłócana.

lawn-care-643559_640Jednym z zabiegów, które warto wprowadzić przy każdym koszeniu, jest zmiana kierunku jazdy. Każdorazowa zmiana kierunku jazdy spowoduje poprawę wyglądu trawnika. Źdźbła trawy dzięki takiemu działaniu powinny rosnąć prosto, co znacznie wpłynie na kondycję roślin.

Pierwsze koszenie po okresie zimowym najlepiej wykonać, kiedy trawa osiągnie wysokość około 10 cm. Należy też zwrócić uwagę na to, czy nie mamy już do czynienia z nocnymi przymrozkami, które mogą doprowadzić do zniszczenia roślin. Pamiętajmy, że pierwsze koszenie nie może być zbyt krótkie, wszystko za sprawą tego, że zbyt krótka trawa może doprowadzić do uszkodzenia roślin. Dlatego optymalnie jest skracać trawnik do wysokości od 4 do 8 cm. Najczęściej trawę kosić należy w okresie wiosennym oraz w końcu lata.

Po skoszeniu trawnika powinniśmy zostawić ścięte pozostałości trawy. Jest to dość powszechna reguła, ponieważ odpady nawożą rosnący trawnik. A jak wiadomo, intensywnie nawożone rośliny rosną bardzo szybko. Nie można przy tym zapomnieć o podlewaniu trawy. Pamiętajmy, że podlana trawa jest dobrze odżywiona, a co za tym idzie rośnie w szybkim tempie.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.